Cidoniju ceļš – no Vaidavas pasaulē

- 9.Aprīlis, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Jau vairākus gadus Vaidavas ciema pašā centrā saimnieko vieni no lielākajiem krūmcidoniju augļu tirgus dalībniekiem Latvijā – SIA «COOPERATIVE», kas pašmāju tirgū ar savu produkciju ir pazīstami kā «Dabas auglis». Augļu un ogu pārstrādes uzņēmums savu ražotni  iekārtojis ēkā kaimiņos veikalam «Jancis». Kā stāsta uzņēmuma līdzīpašnieki NAURIS JURGENBERGS un GUNTARS EGLĪTIS,  apjomiem augot, visai drīz šeit viņiem varētu kļūt par šauru.

Jūsu uzņēmumam rit jau devītais gads, bet šajā ēkā darbojaties tikai trešo. Kur atradāties pirms tam?

Nauris: Mēs divas ziemas pavadījām Vaidavas pamatskolas virtuvē, īrējot telpas no pašvaldības. Ilgtermiņa sadarbība tur nevarēja izvērsties, jo pašvaldībai tur bija savi mērķi. Nācās no turienes aiziet, atradām alternatīvu šeit. Pirmajā gadā tikai remontējām, pērn visu gadu ražojām, ieguldījām iekārtās, mārketingā, šogad jāizvērtē rezultāti, bet jau tagad jūtam, ka mums šeit ir kļuvis fiziski par šauru. Nāksies meklēt citas telpas.

Guntars: Jaunu uzcelt ir izdevīgāk nekā ieguldīt un glābt esošo.

N.: Te vajadzētu lielus pielāgojumus. Ja bizness attīstās, tad neapšaubāmi mums ir jāmeklē cita vieta. Mēs esam vaidavieši, tāpēc arī cīnāmies tieši šeit. Gribas jau te palikt, arī ja tas izmaksātu nedaudz dārgāk. No mūsu puses tas ir kā ieguldījums vietā, no kuras esam nākuši – šeit esam pabeiguši skolu, apkārt ir visi, kas mūs skolojuši, tagad varam atdot šo parādu.

Raksturojiet jūsu uzņēmumu – kas padarīts šajos gados, cik lieli esat, galvenie sasniegumi.

N.: No šodienas skatu punkta man neliekas, ka vispār ir kādi sasniegumi. Tas, kas ilgstošā darbā panākts, ir nonākšana līdz jauniem izaicinājumiem. Šie pavadītie gadi mums bijuši kā skola. Bet, ja  skatāmies un salīdzinām, kas notiek apkārt, tad mēs esam ļoti strauji izauguši, varbūt pat neapdomīgi izveidojuši šeit ražotni – lauku ciemata vidū, ar visām tām problēmām – darbaspēka trūkumu, dārgajām elektrības cenām, bet, neskatoties uz to, mēs esam to paveikuši un ražojam gana daudz produktu – veselīgus, bioloģiski sertificētus, vērtīgus produktus.

Īstenojam projektus, un, kas būtiski, tas notiek laukos. Mēs kā uzņēmums, tā biedrības «Krūmcidoniju augļkultūras attīstības biedrība Latvijā» biedri popularizējam cidoniju Latvijā un ārpus tās robežām. Paši februārī bijām Berlīnē starptautiskā izstādē. Mūsu ieguldījums drīzāk ir kā maza sēkla, kuras potenciāls ir izaugt kam lielākam. Skaidrs, ka Latvijas tirgus cidonijai ir par mazu. Tas ir ļoti specifisks auglis. Tas nav ābols, kuru var svaigu ēst, ielikt zaptē vai izspiest sulā. Cidonijai ir ierobežotāks lietošanas veids, tāpēc visu – ražošanu, lauksaimniecību, tehniku, pārstrādi, domāšanu un aprēķinus veicam vienīgi ap to un neko citu. Viss pārējais ir tikai sortimenta pēc.

SIA «COOPERATIVE» īpašnieki Nauris Jurgenbergs un Guntars Eglītis nesen notikušajā Kocēnu novada Uzņēmēju gada balvas pasniegšanas pasākumā.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

13. aprīlī Vaidavas kultūras un amatniecības centrā no pl. 10 līdz 16 notiks seminārs «Latvijas cidoniju potenciāls – tirgus/pārstrāde/augļkopība». Pieteikuma anketu un detalizētāku informāciju iespējams atrast – www.latvijascidonija.lv.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru