Bruņumašīnas Imanta atgriešanās

- 15.Novembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Šī nedēļa visai mūsu valstij un arī Rūcamlapai paiet patriotisma gaisotnē, tāpēc šodien nedaudz parunāsim par kāda bruņota spēkrata gandrīz 100 gadus ilgu vēsturi.

Bruņumašīna Imanta nav izgatavota Latvijā, bet gan Anglijā, kur šis modelis saucās Sheffield-Simplex. Savā dzimtenē šie bruņotie automobiļi karotāju vidū nebija populāri, jo bija būvēti policijas vajadzībām pilsētas apstākļos, tāpēc motors nebija īpaši jaudīgs – tikai 60 zirgspēki, pārāk viegla šasija un spieķu riteņi. Bruņumašīna pilnā ekipējumā – ar bruņām un diviem Maksim tipa ložmetējiem – svēra 5,9 tonnas un varēja ieskrieties līdz pat 40 kilometriem stundā. Sheffield-Simplex apkalpē bija četri cilvēki.

Toties Krievija angļu policijai paredzētos ražojumus nesmādēja un, vēl būdama impērijas statusā, 1915. un 1916. gadā iegādājās no angļiem 25 šī tipa bruņumašīnas. Pēc revolūcijas tās, protams, nonāca boļševiku ziņā, un tā nu 1919. gadā Vidzemē, Brīvības cīņu kaujas laukā sastopoties toreizējās Pētera Stučkas vadītās Padomju Latvijas armijai ar Igaunijas armiju, nākamā Imanta nonāca uzvarētāju rīcībā – jau pie Latvijas armijas.

Ar to 1919. gadā tika veikti uzbrukumi bermontiešiem pie Smārdes, kur motora defekta dēļ Imanta uz kādu laiku krita gūstā, taču jau drīz, piedaloties vēl vienai Latvijas armijas bruņumašīnai Zemgalietis, mūsu karavīri Imantu – tobrīd zirgu vilktu – atguva...

JAU LATVISKA. Angļu Sheffiel-Simplex bruņumašīna jau kļuvusi par Latvijas armijas Imantu. Arhīva foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru