Auto tirgus ar burbulīšiem

- 24.Janvāris, 2019
Ekonomika
Laikrakstā

Apmēram tā – ar pavisam nelielām pārmaiņām – vērtējams jaunu automašīnu tirgus Latvijā, atsaucoties uz Auto Asociācijas apkopotajiem datiem. Piemēram, 2018. gada sākumā mašīnu tirgošana gājusi kalnup (7% pieaugums pret attiecīgo laika periodu aizpērn), kamēr pērnā gada nogalē apsīkusi (attiecīgi ap 4% mīnusos pret atbilstošu nogriezni 2017. gadā). Sausais atlikums jeb gada kopējā virzība jaunu auto tirdzniecībā pērn – plus 1,7% pret 2017. gadu. Kā mēdz teikt, sīkums, bet vienalga patīkami. Tikai ne Baltijā starp kaimiņiem, jo triju valstu mikro sacensībā Latvija arvien vairāk atpaliek gan no Igaunijas, gan šobrīd arī no Lietuvas: igauņiem jaunu vieglo automobiļu tirgus ir audzis par 3,6%, bet lietuviešiem – par 2,5%.

2018. gadā vieglo automobiļu tirgus Latvijā nesasniedza 20 tūkstošu reģistrētu jaunu auto atzīmi. Auto Asociācijas prognoze – reģistrēti 20300 jauni automobiļi – palika nesasniegta, lai gan vēl pēc pirmajiem astoņiem mēnešiem mērķis bija sasniedzams. Pērn Latvijā pirmo reizi piereģistrēti 19272 jauni vieglie automobiļi, kas ir tikai par 1,7% vairāk nekā 2017. gadā.

Vienu no nedaudzām pozitīvajām tendencēm ir uzrādījuši vieglie komercauto ar pieaugumu gandrīz 7% apjomā, kamēr pasažieru auto tirdzniecības pieaugums mērāms vien 1%. Izvērtējot tirgus struktūru, redzam, ka turpinājis mainīties sadalījums starp juridiskām personām vai uzņēmumiem un privātpersonām. 2018. gadā privātpersonu devums ir palielinājies līdz 31%, gadu iepriekš tas bija līdzīgs – 29% no kopējā tirgus. Atšķirība nav liela, tomēr tieši šī izmaiņa noteica, ka vienīgais pieaugums pasažieru auto tirgū ir noticis tieši privātpersonu segmentā, kamēr uzņēmumu iegādes ir samazinājušās. Privātpersonu pieaugumu ir noteikusi līzinga finansējuma pieejamība, kas pieaugusi līdz 73% salīdzinājumā ar 71% gadu iepriekš. Līzinga finansējuma pieejamība ir un būs noteicošais faktors gan jaunu, gan mazlietotu auto tirgus attīstībā, gan privātpersonu, gan uzņēmumu iegādēm. Līzinga finansējuma pieejamība ir galvenā atslēga Latvijas autoparka atjaunošanai, darījumu apjoms 2018. gadā ir saglabājies 62% apjomā, kas ir 2017. gada līmenis.

APVIDUS AUTO TIRGUS PIEAUGUMA VEICINĀTĀJS. Par tādu pērn tiek uzskatīts kompaktais pilsētas džips Volkswagen T-Roc.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru