Valmierā koncertēs Liepājas Simfoniskais orķestris

8.Februāris, 2019
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

13. februāra vakarā Valmieras Kultūras centrā notiks Liepājas Simfoniskā orķestra koncerts. Tajā uzstāsies Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Gintara Rinkēviča vadībā un Ēriks Kiršfelds (čells). Orķestris koncertā piedāvās noklausīties Ludviga van Bēthovena 5. simfoniju, kas pirmatskaņojumu piedzīvoja tālajā 1808. gadā Vīnē, kā arī skanēs komponista Kristapa Pētersona Otrais Liepājas koncerts čellam un simfoniskajam orķestrim.

Liepājas Simfoniskais orķestris ir Baltijas valstīs vecākais un Latvijā vienīgais profesionālais orķestris, kas darbojas ārpus galvaspilsētas. LSO pirmsākumi meklējami 1881. gadā, kad tika dibināta pirmā Baltijas filharmonija. Pēc Otrā pasaules kara orķestra darbība tika atjaunota 1947. gadā Liepājas mūzikas vidusskolas paspārnē tās ilggadējā direktora un diriģenta Valda Vikmaņa vadībā. Jauns vēstures posms pavērās 1986. gada nogalē, kad orķestris ieguva profesionāla orķestra statusu kā patstāvīga vienība. Par pirmo orķestra māksliniecisko vadītāju un galveno diriģentu kļuva Mihails Orehovs, kurš strādāja LSO no 1988. līdz 1991. gadam.

Nozīmīgs posms orķestra vēsturē bija laiks no 1992. līdz 2009. gadam, kad tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents bija Imants Resnis. Viņš būtiski paplašināja orķestra darbības diapazonu. Līdztekus koncertiem Liepājā, Rīgā un citās Latvijas pilsētās LSO regulāri devies ārzemju viesturnejās. Šajā laikā ir tapuši nozīmīgi ieskaņojumi, tai skaitā arī Latvijas Radio un Televīzijā. Par būtisku tradīciju kļuvis Imanta Rešņa 1993. gadā aizsāktais Starptautiskais Pianisma zvaigžņu festivāls, kurā viesojušies ap 170 pianistu no vairāk nekā 30 valstīm. Ar 2016. gadu festivāls paplašināja savas muzikālās robežas un pārtapa par Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu, bez pianistiem piesaistot arī izcilus dziedātājus un daudzu citu instrumentu virtuozus. Krietni senāka tradīcija ir 60. gados izveidotais koncertcikls Liepājas vasara, kam ideja smelta orķestra pirmsākumos. Kopš 2010. gada vasaras kā simtgadīgas vasaras koncertu tradīcijas atjauninājums tas pārtapis festivālā, kas piedāvā gan simfoniskos, gan kamermūzikas koncertus.

2010. gadā LSO ieguva valsts orķestra statusu. No 2010. līdz 2017. gadam tā galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs bija Atvars Lakstīgala. Šajā laikā orķestris izveidoja ciešu sadarbību un radīja vērtīgus ieskaņojumus tādu mūzikas ierakstu namu paspārnē kā Toccata Classics, Wergo un Odradek Records. Kolektīvs regulāri sniedza koncertus Baltijas valstīs, kā arī ar koncertturnejām viesojās gan Ķīnā, Japānā un Indijā, gan Grieķijā, kā arī Azerbaidžānā. Valsts orķestra statusu apliecina arī LSO piedalīšanās valstiski svarīgos notikumos – jaunāko koncertzāļu atklāšanas koncertos, balvu pasniegšanas ceremonijās, nereti arī galvenajos valsts svētku koncertos, ko tiešraidē translē Latvijas Televīzija. Bez LSO piedalīšanās nav iedomājams arī ikgadējais Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts.

LSO īpašā uzmanības lokā ir Latvijas komponistu mūzika un Latvijas skaņražu daiļrades veicināšana un popularizēšana; orķestris piedalās gan pirmatskaņojumos, gan pasūtina jaundarbus, par ko arī saņemts ne mazums balvu. Pēdējo sezonu laikā publikas un speciālistu vērtējumam nodoti visi LSO ierosinātā monumentālā 12 Liepājas koncertu cikla skaņdarbi. LSO saņēmis arī vairākas Latvijas Lielās mūzikas balvas un sešas reizes kļuvis par Latvijas mūzikas ierakstu gada balvas ieguvēju. Orķestris saņēmis arī citas zīmīgas balvas.

2015. gada 6. un 7. novembrī LSO ar svinīgiem atklāšanas koncertiem ieskandināja savu jauno mājvietu – koncertzāli Lielais dzintars. LSO Latvijas simtgades simfoniju ciklā līdz šim atskaņotas tādu latviešu komponistu kā Riharda Dubras, Imanta Kalniņa, Andra Vecumnieka un Jāņa Lūsēna simfonijas.

Kopš 2017./2018. gada sezonas Liepājas Simfoniskā orķestra diriģents un mākslinieciskais vadītājs ir talantīgais un starptautisku atzinību guvušais lietuviešu diriģents Gintars Rinkēvičs. Viņš ir bijis Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas profesors, Lietuvas Valsts simfoniskā orķestra dibinātājs un Latvijas Nacionālās operas galvenais diriģents.

Savukārt Ēriks Kiršfelds ir Liepājas Simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistars. Čellists koncertē gan kā solists, gan dažādos kameransambļos. 2009. gadā ieguvis Latvijas Lielo mūzikas balvu par izcilu darbu ansamblī. Koncertu organizē Valmieras Kultūras centrs.

Liepājas simfoniskais orķestris. Jura Novada foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru