Reizē drosmīgi un piesardzīgi

9.Janvāris, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Pasaulē jau vairāk nekā 20 gadus un nu dažus gadus arī Latvijā par pirkumu, ja vien tā summa nepārsniedz 25 eiro, iespējams norēķināties ar bezkontakta tehnoloģiju. Tikai jāpietuvina maksājumu karte vai viedierīce (maksimāli 4 cm attālumā) norēķinu pieņemšanas iekārtai. Brīdī, kad starp tām notiek datu apmaiņa (par to liecina gaismas signāls uz iekārtas un pīkstiens), darījums noticis.

Šoruden uzņēmums "Mastercard" un Finanšu nozares asociācija informatīvajā kampaņā "Piik, un gatavs!" pētīja Latvijas iedzīvotāju norēķinu paradumus. Aptaujā noskaidrots, ka teju 75% iedzīvotāju ir maksājumu kartes ar bezkontakta norēķinu iespēju, bet 23% šāda maksāšanas iespēja pieslēgta arī mobilajā telefonā, viedaprocē vai viedpulkstenī. Asociācijas informācija liecina, ka līdz šā gada vidum Latvijā aktīvas bija 2 161 824 maksājumu kartes, no tām vairāk nekā puse bija aprīkotas ar bezkontakta tehnoloģiju. Karšu norēķini pieejami jau vismaz 30 tūkstošos tirdzniecības vietu valstī, un no šā gada visām maksājumu karšu pieņemšanas ierīcēm Eiropā jāpieņem kartes ar bezkontakta norēķinu iespējām.

Daudzi kartes ievietošanu aparātā un PIN kodu gan vērtē kā drošāku maksāšanas veidu. Informatīvās kampaņas organizētāji skaidro bezkontakta norēķinu priekšrocības un drošības aspektus, kliedējot izplatītākos mītus. Karti nav iespējams nolasīt no attāluma, tāpat nevar nozagt naudu, tai pietuvinot viltus karšu pieņemšanas iekārtu. Katrs bezkontakta darījums ir izsekojams, un banka izmeklē katru gadījumu, kad noticis nedrošs un neautorizēts maksājums. Ja ir bažas, ka bezkontakta karte teorētiski varētu tikt noskenēta ar īpašu ierīci, IT drošības konsultants Agris Krusts iesaka to turēt makā starp vairākām citām bezvadu kartēm. Tas palielina drošību. Nav jābaidās, ka par vienu pirkumu varētu samaksāt divreiz vai tas varētu tikt apmaksāts no vairākām kartēm vienlaikus (ja makā tādas vairākas). Katram bezkontakta maksājumam ir unikāls numurs, tādēļ to nav iespējams veikt divreiz. Vairākām šādām kartēm esot kopā, nauda tiks noņemta tikai no tās, kura pirmā būs reaģējusi uz karšu pieņemšanas iekārtas pieprasījumu.

Papildus kartēm bezkontakta maksājumu iespējams veikt arī ar viedtālruni (tam jābūt ar jaunu programmatūru) vai citu viedierīci, izmantojot konkrētas bankas mobilo lietotni. Sākot tajā darboties, tā pa soļiem pasaka priekšā, kas darāms. Pakalpojums nu jau pieejams vairākās bankās, bet šo iespēju cilvēki pagaidām izmanto diezgan kūtri. Tehnoloģijas attīstās, un katrs pats var izvērtēt, kāds norēķinu veids pieņemamāks un kāda iekārta ērtāk izmantojama. Turklāt viens norēķinu veids neizslēdz citu.

 

Padomi

- Pirms veikt maksājumu, vienmēr jāpārliecinās, vai terminālī ievadīta atbilstošā preces summa.

- Maksājot par pirkumu, bezkontakta karti vai ierīci labāk nopīkstināt pašam, nevis dot to darīt pārdevējam.

- Jāpatur prātā PIN kods. Tas vajadzīgs pirkumiem virs 25 eiro, tāpat drošības labad neatkarīgi no maksājamās summas POS terminālis ik pa laikam pieprasīs ievadīt PIN kodu, lai pārliecinātos, ka karti izmanto tās patiesais lietotājs.

- Jāseko norēķinu plūsmai un jārūpējas par savu datu un maksājumu ierīču drošu uzglabāšanu. Vēlams iestatīt, lai telefons paziņo par katru izejošo maksājumu, kas veikts ar karti.

- Telefonu vai citu viedierīci, ar ko veic bezkontakta norēķinus, ieteicams aizsargāt, izmantojot ekrāna kodu, bloķēšanu ar pirkstu nospiedumu vai sejas atpazīšanu.

- Regulāri jāatjauno viedierīces programmatūra.

Latvijas iedzīvotāju norēķinu paradumu pētījums apliecina, ka bezkontakta maksāšanas iespēja kļūst arvien populārāka. Līgas Liepiņas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru