Profesija — vienas dienas laikā!

9.Augusts, 2016
Izglītība
Laikrakstā

 

 

Mūsdienās darba tirgus prasības attiecībā uz darba ņēmēju kvalifikāciju kļūst arvien stingrākas, tāpēc pretendentiem, lai strādātu konkrētā profesijā, bieži vien nepietiek tikai ar pieredzi un praktiskām zināšanām, nepieciešams tās apliecināt ar atbilstošas kvalifikācijas dokumentiem. Diemžēl šādu dokumentu trūkst daudziem sava amata speciālistiem. Kā šo problēmu risināt, Liesmai pastāstīja mācību centra BUTS Valmieras filiāles vadītāja MADARA ZOSULE.

Profesija vienas dienas laikā — tas skan pavisam nereāli!

Gribu pastāstīt par šo samērā nesen radušos iespēju sīkāk. Protams, vienas dienas laikā apgūt profesiju no A līdz Z nav iespējams, taču šajā gadījumā runa ir par profesionālās kompetences atzīšanu atbilstoši MK noteikumiem. Ikviens savā darba dzīves laikā iegūtās zināšanas un praktisko darba pieredzi var pārvērst valsts atzītā kvalifikācijas apliecībā, nokārtojot kvalifikācijas eksāmenu konkrētajā profesijā. Piemēram, cilvēks ilgstoši strādā sabiedriskās ēdināšanas jomā, bet viņam nav neviena dokumenta, kas apliecina viņa kvalifikāciju.

Cilvēks tūliņ pēc skolas sācis virtuvē ar trauku mazgāšanu, tad kļuvis par virtuves strādnieku, tad par pavāra palīgu, tad — par pavāru, taču papīra viņam nav...

Jā. Un tad cilvēks izdomā mainīt darba vietu. Savukārt mūsdienās lielākoties papildus praktiskajai pieredzei prasa arī izglītību apliecinošu dokumentu. Sevišķi aktuāls šis jautājums ir tiem, kuri darba gaitas turpina ārvalstīs, jo tur no šo dokumentu esamības bieži vien ir atkarīgs arī piedāvātais atalgojums. Arī personāla atlasē kandidātiem ar vienādu profesionālo pieredzi primāri kā kandidāts tiks izskatīts cilvēks ar atbilstošiem kvalifikācijas dokumentiem.

Tautiešus aicināt braukt prom nav labi...

Protams, nav, un mēs arī neaicinām, taču, kā rāda mūsu pieredze, bieži kvalifikācijas dokumentu trūkums liedz iegūt darbu šeit uz vietas, un ir iemesls, kādēļ cilvēks spiests mainīt ne tikai darbu, bet pat dzīvesvietu. Tieši tāpēc šis pakalpojums, ko BUTS pašlaik piedāvā, kļūst arvien pieprasītāks, cilvēki arvien vairāk spēj novērtēt šo dokumentu — kvalifikācijas apliecību — nepieciešamību, lai spētu saglabāt konkurētspēju darba tirgū. Līdz ar to arvien vairāk sāk pieteikties uz šiem tā sauktajiem ārpusformālās izglītības eksāmeniem.

Vai to varam uzskatīt par sertifikācijas pārbaudījumu?

Nē, kārtība ir nedaudz sarežģītāka. Cilvēks atnāk pie mums uz mācību centru, mēs izrunājam, kādās profesijās eksamināciju var veikt Valmierā, izstāstām par prasībām, kādas teorētiskās un praktiskās zināšanas būs nepieciešamas. Tālāk cilvēks pats lemj, vai viņš ir gatavs kārtot eksāmenu bez papildu apmācībām. Ja apmācības nav nepieciešamas, tad viņš piesakās eksāmenam, kas notiek divus mēnešus pēc pieteikuma saņemšanas. Savukārt, ja ir nepieciešamas apmācības, lai sagatavotos eksāmenam, tad mācību centrs piedāvā gan kursus, gan arī individuālas apmācības ar pedagogu.

Tas notiek Valmierā vai Rīgā?

Valsts deleģējumi mums ir piešķirti pa filiālēm. Valmieras filiālē varam piedāvāt kārtot eksāmenu aprūpētājiem, drēbniekiem, frizieriem, manikīra un pedikīra speciālistiem, auklēm, šuvējām, ceļojumu konsultantiem, grāmatvežiem un datorsistēmu tehniķiem. Pilnu profesiju sarakstu var aplūkot mūsu mājaslapā, kur ir norādītas visas profesijas, kurās BUTS ir saņēmis valsts deleģējumu, kā arī var aplūkot, kurās filiālēs var pieteikties konkrētajam eksāmenam.

Kuras no šīm profesijām patlaban ir vispieprasītākās Valmieras un apkārtnes cilvēku vidū?

Pašlaik komplektējam grupu kvalifikācijas eksāmenam aprūpētāja profesijā, bet starp pieprasītākajām profesijām ir grāmatvedis, manikīra un pedikīra speciālists un aukle. Jāsaka gan, ka par eksāmenu manikīra un pedikīra, aukļu un aprūpētāju profesijās pamatā interesējās tie, kas jau strādā vai plāno doties strādāt ārpus Latvijas.

Kā izpaužas šis eksāmens? Vai tas ir strikti noteikts skaits biļešu?

Nē, eksāmens sastāv no divām daļām — teorijas un praktiskā darba. Tas tiek sastādīts atbilstoši valsts izstrādātajiem profesiju standartiem, kuros norādīts nepieciešamais zināšanu līmenis attiecīgai profesijai, kā arī eksāmenā kārtojamo jautājumu un uzdevumu skaits ir atkarīgs no iegūstamā kvalifikācijas līmeņa. Eksāmenu pieņem komisija trīs cilvēku sastāvā. Attiecīgi katrs var pats izvērtēt, cik sagatavots viņš ir, lai nokārtotu šo eksāmenu patstāvīgi. Ja pretendents atzīst, ka viņam vēl vajadzētu pamācīties, mēs piedāvājam sagatavošanas kursus.

Kursi jau ir par maksu?

Jā, tāpat kā kvalifikācijas eksāmens, kura izcenojumu nosaka Ministru kabineta noteikumi. Šajā gadījumā viss atkarīgs no tā, cik cilvēku vēlas kārtot eksāmenu. Jo vairāk būs eksāmenu kārtotāju, jo katram individuāli tas izmaksā lētāk. Piemēram, vienam cilvēkam kvalifikācijas eksāmens lietvedībā izmaksā 330 eiro, ja ir pieci eksāmena kārtotāji — katram tikai 79 eiro.

Eksāmens nav lēts...

Nekad necenšamies par varītēm bīdīt uz eksāmenu vienu cilvēku. Protams, ja ir nepieciešams kārtot šo eksāmenu un cilvēks ir gatavs maksāt noteikto summu, tad organizējam eksāmenu arī vienam cilvēkam.

Ja tas ir cilvēks, kurš reāli strādā un kuram patiešām to papīru vajag, tad viņam nebūs problēmu arī vienam šo eksāmenu nolikt. Ja tas būs kāds brīvdomātājs, kuram pašam šķiet, ka viņš visu jau prot... Manuprāt, šādi pietiekami dārgi eksaminācijas izdevumi arī veic savā ziņā atsijāšanu: nopietnie pretendenti paliek, pārējie aiziet, lai visu vispirms pārdomātu.

Mēs, formējot grupiņas apmācībām, vācam interesentus pamazām. Ja cilvēks ir gatavs dažus mēnešus pagaidīt, kamēr nokomplektējam grupu, tad mācību maksa, protams, būs mazāka. Katrā ziņā mēs varam visu šo procesu sakārtot tādos termiņos, lai tas cilvēkam būtu finansiāli izdevīgāk. Ir arī precedenti, kad šo iespēju izmanto uzņēmumi, kuros strādā kompetenti un pieredzējuši darbinieki, taču viņiem nav atbilstošās kvalifikācijas dokumentu. Šāda nepieciešamība rodas, piemēram, būvfirmām sūtot savus darbiniekus komandējumā darbam ārzemēs, kur atbilstoši kvalifikācijas dokumenti ir priekšnoteikums darbam objektos. Tādās reizēs kvalifikācijas eksāmenus gatavs apmaksāt pats uzņēmums. Rīgā ļoti populāri ir šādi sagatavošanās kursi un eksāmeni metinātājiem.

Ko rāda statistika — cik liels ir atbirums starp šādu kvalifikācijas eksāmenu kārtotājiem?

Samērā mazs, jo lielākoties tie visi ir savā nozarē jau strādājoši cilvēki. Lielākas problēmas ir tiem, kuri nolēmuši kārtot eksāmenu bez īstas praktiskā darba pieredzes. Ar, piemēram, tikai pusgadu ilgu strādāšanu profesijā arī pēc īsā apmācību kursa eksāmens var izrādīties nepaceļams... Šādos gadījumos cilvēkam vislabāk pirms eksāmena kārtošanas izvēlēties garākus apmācību kursus, kuros ir iekļauta arī praktiskā apmācība. Savukārt ilgstoši profesijā nostrādājis cilvēks, kurš pārzina praktisko daļu un ir izgājis sagatavošanās kursu, eksāmenu parasti nokārto bez grūtībām.

***

Latvijā visvecākais privātais mācību centrs BUTS Valmierā darbojas samērā nesen, tikai trešo gadu. Mācību centram šogad apritēja 25 gadi, šo gadu laikā BUTS ir izveidojis plašu filiāļu tīklu un pašlaik darbojas 21 Latvijas pilsētā, piedāvājot pieaugušajiem apgūt vairāk nekā 200 dažādas profesionālās programmas.

 

 

Mācību centrs BUTS Valmieras filiāle

Meža iela 7, Valmiera

64222366, 25600844

valmiera@buts.lv

www.buts.lv


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru