Mūzikas un dzejas noskaņās

- 3.Oktobris, 2019
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Kad koki pamazām ietērpjas krāsainā lapu rotā, klāt ir Dzejas dienas, kurām veltītie pasākumi notiek visā Latvijā.

Skaistā rudens pēcpusdienā mūzikas un dzejas interesentus pulcēja Druvienas Dzejas dienu ieskandināšanas pasākums Mūzika.Dzeja.Tekstils, kurā muzicēja Gulbenes Mūzikas skolas Lizuma klavieru klases skolotājas Līgas Kļaviņas audzēkņi un valmierieši – skolotājas Ritmas Pētersones-Cepītes jaunie pianisti Elīza Veinberga, Eva Viļumsone, Annija Tauriņa, Emīls Čečiņš, Tobias Vatuļins un skolotāja Aivara Cepīša audzēkne flautiste Arīna Babre, spēlēja arī duets – Jānis Dimants (tuba) un Aivars Cepītis (klavieres). Jāņa Poruka dzeju lasīja Druvienas Vecās skolas-muzeja vadītāja Kristīne Krama, pasākumu kuplināja lietišķās mākslas meistara Jūlija Straumes darbu izstāde.

Pasākums notika vēsturiskajā Druvienas Vecajā skolā-muzejā, senatnīgais skolas nams un lauku vide, seno laiku klase ar skolotāju katedru un simtgadīgiem soliem, maizes lādīšu kambaris, guļamtelpa, pļava, kas aprakstīta Poruka stāstā Kauja pie Knipskas, vecās skolas ābeļdārzs izstaroja īpašu gaismu un koncertam radīja sirsnīgu noskaņu, emocionāli piesātinātā Jāņa Poruka dzeja lieliski sasaucās ar muzeja senatnīgo klavieru skanējumu. Koncerta ievadā fragmentu no Emīla Dārziņa Melanholiskā valša atskaņoja Kristīne Krama, par šī skaņdarba tapšanu muzeja vadītāja stāsta: «Vasarās Jānis Poruks viesojies savas sievas Ernestīnes vecāku mājās Dzērbenē. Kādu reizi, kad Emīls Dārziņš viesojies pie Jāņa Poruka, abi divi gandrīz visu nakti nosēdējuši lapenē, runājuši maz, it kā saprazdami bez vārdiem, ko katrs domā un jūt. Kad Emīls palicis viens pats, viņš esot redzējis kādu parādību – lapenes stūrī parādījusies Dievmāte un gaisā bijušas dzirdamas skaņas. Rītā viņš to Porukam esot izstāstījis, piesēdies pie klavierēm un mēģinājis naktī dzirdēto spēlēt. Tas esot bijis Melanholiskā valša sākums...»

Pateicoties muzeja vadītājas Kristīnes Kramas aizrautīgajam stāstījumam, uzzinājām daudz jauna par skolas vēsturi un Druvienas ievērojamajiem novadniekiem – rakstnieku un dzejnieku Jāni Poruku, kuram 13. oktobrī atzīmēsim 148. gadadienu, talantīgo Druvienas Vecās skolas kādreizējo skolotāju Jāni Kalniņu, kurš Jānim Porukam mācīja spēlēt klavieres un vijoli, kā arī ievērojamo latviešu tekstilmākslinieku Jūliju Straumi, kuram šogad aprit 145. gadadiena.

Pavadījām lielisku un iespaidiem bagātu dienu, guvām milzum daudz patīkamu emociju, iepazinām brīnišķīgas Latvijas vietas, kurās darbojas fantastiski cilvēki. Neaizmirstamu iespaidu atstāja arī Druvienas muižas pils un atjaunotais tornis, krāšņā Lizuma muižas pils, kurā mūsdienās darbojas skola, viena no skaistākajām Latvijā neogotikas stilā celtā Velēnas baznīca, kur svētdienās skan Zauera firmas brīnišķīgās ērģeles, kā arī gleznainās Vidzemes ainavas.

Skolotāja Līga Kļaviņa stāsta: «Esam laimīgi, ka satikāmies un varējām muzicēt tik neparastā vietā un laikā. Vietā, kas latviešu kultūrai devusi tik nozīmīgus cilvēkus kā Jāni Poruku, brāļus Egles un brāļus Straumes. Un tik neparastā laikā, kad muzeja kamīnā kuras uguns, bet ārā jau smaržo rudens. Satikāmies laikā, kad muzejs teju slēdz šīs sezonas durvis, bet mēs – audzēkņi un skolotāji, iedvesmoti un bagātāki, atvērtām sirdīm esam uzsākuši jaunu darba cēlienu, lai, kas zina, atkal satiktos pavasarī…»

Paldies Līgai Kļaviņai par uzaicinājumu, sirsnīgo koncerta vadīšanu un skaistajiem rudens ziediem, Druvienas Vecās skolas-muzeja vadītājai Kristīnei Kramai par viesmīlīgo uzņemšanu, Druvienas Latviskās dzīvesziņas centra vadītājai Baibai Eidukai un skolotājam Jānim Dimantam par interesantajiem stāstījumiem, Lienei Babrei par skaistajām fotogrāfijām un pamatskolas Universum direktoram Andim Apsītim par autotransportu!

Lai muzikāli krāšņi un skanīgi turpmākie koncerti, lai brīnišķīgā kopā pavadītā diena mūs iedvesmo jauniem darbiem un panākumiem!

VALMIERIEŠI pie Velēnas baznīcas. Lienes Babres foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru