Kaislības ap Valmiermuižas statusu. II

- 21.Augusts, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

31. jūlijā Burtnieks sāka aplūkot tēmu par valsts nozīmes kultūras pieminekļa statusa piešķiršanas iespēju Valmiermuižas vēsturiskajam kompleksam. Valmiermuižas kultūras biedrība, 23. martā griežoties ar šādu vēlmi vēstulē uz 13 lapām (teksts, shēmas, fotogrāfijas) pie Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (tagad Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldeG.V.), bija izteikusi vēlmi šo statusu piešķirt visam muižas vēsturiskajam kompleksam kopumā, nevis tikai atsevišķām ēkām. Te arī vismaz pagaidām parādījusies galvenā problēma. Savs viedoklis te Burtnieku novada pašvaldībai, kuras viedokļi bija iepriekšējā reizē. Šoreiz Burtniekā Valmiermuižas alus saimnieka Aigara Ruņģa un Valmieras pagasta uzņēmēju Matisonu ģimenes viedoklis. Abos pausts atbalsts vienota Valmiermuižas kompleksa iekļaušanai valsts nozīmes arhitektūras pieminekļu sarakstā.

Lūk, ko sarunā ar Burtnieku teica lielākais darba devējs Burtnieku novadā – Valmiermuižas alus saimnieks Aigars Ruņģis: «Kad sapratām, ka Valmiermuižas vēsturiskais komplekss ir liela vērtība, tika uzaicināti eksperti no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes, kuri atbrauca uz šejieni divos dažādos sastāvos, vēsturiskās ēkas un vēsturisko teritoriju apskatīja un atzina, ka Valmiermuižas vēsturiskajam ansamblim ir tik daudzas arhitektūras vērtības, lai tās būtu pelnījušas tikt iekļautas valsts kultūras pieminekļu statusā. Mēs šādu ekspertu vērtējumu uztvērām kā lielu pagodinājumu. Tā ir fantastiska reklāma Valmiermuižai, Burtnieku novadam, ja ir valsts atzīta institūcija, kas pasaka, ka Valmiermuižas ansamblis ir kaut kas tikpat vērtīgs kā Rundāles pils vai Svētā Sīmaņa baznīca! Runājoties ar ekspertu Andri Kleperu, viņš atzina, ka šāda statusa piešķiršana ievērojami palīdzētu popularizēt Valmieru un Valmiermuižu kā tūrisma galamērķi. Jo konkurence tūrismā par galamērķiem pieaug ne tikai Valmierā vai starp Latvijas pilsētām, bet tā pieaug arī starptautiski, piemēram, starp Latviju un Igauniju. Un tad ir jautājums, kādā veidā mēs varam pateikt, ka tieši Valmiermuiža ir īpaša.

KULTŪRAS TŪRISMS AR LABU BIZNESA POTENCIĀLU. Neliels fragments no Valmiermuižas vēsturiskā apbūves kompleksa panorāmas, raugoties no Ozolu ielas pie Burtiņa. Kā atzīst Valmiermuižas alus saimnieks Aigars Ruņģis, no uzņēmējdarbības attīstības viedokļa kultūras tūrisms patlaban ir viens no visstraujāk augošajiem tūrisma veidiem ne tikai Eiropā, jo cilvēki šodien vēlas ne tikai iet uz lielveikaliem, bet arī uzzināt, kas unikāls katrai vietai. Būtiski, ka kultūras tūrists ir ļoti inteliģents un arī maksātspējīgs tūrists.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru