Jāsāk ierobežojumu pakāpeniska atcelšana

- 21.Aprīlis, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Koronavīrusa Covid-19 globālā pandēmija ir skārusi arī Latviju, ietekmējot kā iedzīvotāju ikdienu, tā mūsu valsts tautsaimniecību. Latvijai ir izdevies samērā veiksmīgi nepieļaut liela skaita iedzīvotāju inficēšanos ar Covid-19, un tagad ir nepieciešams rīkoties, lai tikpat veiksmīga izrādītos arī tautsaimniecības atjaunošanās.

Pateicoties premjerministra Krišjāņa Kariņa vadītās valdības operatīvai reakcijai, izsludinot ārkārtas stāvokli, iedzīvotāju apzinīgumam, kā arī mūsu mediķu pašaizliedzīgam darbam, vīrusa izplatība Latvijā ir salīdzinoši neliela, tāpat ir novērsts lielāks skaits Covid-19 izraisītu nāves gadījumu. Kopumā tieši vīrusa izplatības novēršanas ziņā Latvijā situācija ir labāka nekā abās pārējās Baltijas valstīs un viena no labākajām Eiropas Savienībā (ES).

Vienlaikus ekonomiskā cena, kuru Latvijas iedzīvotājiem nākas maksāt par savu veselību vai pat dzīvību, ir izrādījusies ļoti augsta. Dažādu noteikto ierobežojumu dēļ ir lielā mērā apstājusies virkne tautsaimniecībai un nodarbinātībai svarīgu nozaru – aviopārvadājumi, ceļojumu un viesmīlības industrija, tirdzniecība un daudzu pakalpojumu sniegšana, tamdēļ zaudējumus cieš kā darba devēji un ņēmēji, tā visa valsts ekonomika kopumā. Un, jo ilgāk nāksies paturēt spēkā dažādus ierobežojumus, jo lielāki būs šie zaudējumi. Protams, salīdzinot ar iepriekšējo, 2009. gada ekonomisko un finanšu krīzi, Latvija ir sagatavojusies ievērojami labāk un šobrīd ir gatava pārdzīvot arī ilgākas ekonomiskās grūtības, taču tieši pārdzīvot – par izaugsmi šajā gadījumā runāt nebūs iespējams.

Izeju no situācijas meklē ne tikai Latvija. Covid-19 pandēmija un vīrusa izplatības apturēšanai noteiktie ierobežojumi ir radījuši ievērojamas problēmas kā globālajai ekonomikai kopumā, tā visām pasaules valstīm. Šā iemesla dēļ daudzviet pasaulē tiek domāts par to, kā savienot rūpes par sabiedrības veselību ar ekonomiskajiem izaicinājumiem. Pamatā tiek secināts, ka Covid-19 ierobežotas izplatības apstākļos ir iespējama vismaz daļēja, pakāpeniska un kontrolēta strikto ierobežojumu atcelšana, protams, vienlaikus turpinot ievērot dažādus piesardzības pasākumus.

Šādu nostāju aktīvi virza arī partijas Jaunā Vienotība (JV) Saeimas frakcija, kuras kopējais viedoklis ir, ka pandēmijas gaita Latvijā atrodas veselības aprūpes institūciju kontrolē, tamdēļ ir ne tikai vēlams, bet nepieciešams sākt atsevišķu ierobežojumu pakāpenisku un kontrolētu atcelšanu. Šāds solis ir kļuvis iespējams arī tādēļ, ka par Covid-19 pasaulē ir iegūts pietiekami daudz informācijas, kas ļāvis jau vairākām valstīm sākt ierobežojumu atcelšanu. Arī Latvijā ar JV atbalstu ir pieņemts lēmums par daļēju ambulatoru un diagnostikas pakalpojumu atjaunošanu, tomēr mēs vēlamies, lai rīcība šajā ziņā būtu daudz aktīvāka un lai iespējami plašāk tiktu izmantota citu valstu pozitīvā pieredze.

Pasaules prakse arī liecina, ka speciālu mobilo lietotņu izmantošana, kas brīdina tālruņu īpašniekus par iespējamajiem kontaktiem ar Covid-19 inficētām personām, ļauj veiksmīgi atteikties no pašizolācijas, karantīnas un citiem līdzīgiem pasākumiem. Šāda lietotne šobrīd tiek izstrādāta arī Latvijā, un gaidāms, ka tā tiks plaši ieviesta apmēram pēc mēneša. Tas savukārt ļaus vēl vairāk samazināt ierobežojošos pasākumus, iespēju robežās nodrošinot arī ekonomiskās darbības atsākšanos.

Kopumā, lai arī globālajai ekonomikai šis gads solās būt ļoti smags, vismaz tik daudz, cik ir atkarīgs no mums, mēs varam izdarīt un soli pa solim sākt atgriešanos pie, lai gan joprojām zināmā mērā ierobežotas, taču daudz aktīvākas ikdienas dzīves. Šāda rīcība arī jūtami palielinās Latvijas iespējas ātrāk atgriezties pie ekonomiskās izaugsmes pēc tam, kad būs gūta uzvara cīņā pret Covid-19.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru