Erasmus+ projekts saules pielietajā Itālijā

10.Decembris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Erasmus+ projekta Together Against Cyberbullying (Kopā pret kibernoziedzību) ietvaros no 20. līdz 26. oktobrim Naukšēnu novada vidusskolas delegācija – 8. klases skolēni Madara Ksenija Priedīte, Uģis Lauris Bērziņš, Mārtiņš Vīksne, 9. klases skolnieces Evelīna Eglīte, Loreta Buile un skolotājas Aiga Stiere, Aija Ilga Ozola, Inese Nora Dālberga – viesojās Itālijā, Benevento pilsētā. Mūsu skolēniem bija iespēja dzīvot itāļu ģimenēs, iepazīties ar viņu tradīcijām, virtuvi, izklaides iespējām un skaistākajām vietām, radās iespēja vairāk likt lietā skolā iegūtās svešvalodu zināšanas, prasmi komunicēt.

Drošība internetā ir ļoti aktuāls temats visās valstīs, jo pusaudži daudz laika pavada interneta portālos. Šajā projektā piedalījās skolēni un skolotāji no Lietuvas (Garliavas pilsētas), Portugāles (Sobreiras), Itālijas (Benevento) un Latvijas (Naukšēnu novada vidusskolas).

Pirmajā dienā mūsu skolēni apmeklēja pirmo mācību stundu un atbildēja uz dažādiem jautājumiem, un vēlāk Itālijas skolēni stāstīja par kibernoziegumiem un to izmantošanu, lai iebiedētu un aizskartu citu personu (parasti skolasbiedru). Kibernoziegumi notiek gan pusaudžu, gan pieaugušo vidū. Diskusijas izvērtās par to, ka pusaudži sociālos tīklus izmanto savstarpējo rēķinu kārtošanai, un par to, ka nav informēti viņu vecāki, kā katrā valstī kontrolēt to, ko dara bērni, kāda ir pieaugušo atbildība par notiekošo internetā.

Pēcpusdienā apmeklējām Padre Pio muzeju Pietrelcīna ciematā. Iepazināmies ar viņa dzīves gājumu. Padre Pio bija viens no katoļu baznīcas vadītājiem, viņam piemitušas pārdabiskas spējas – saziņa ar eņģeļiem, brīnumu veikšana, ar ko arī ieguvis pasaules slavu.

Otrajā dienā katras skolas skolēni parādīja prezentāciju un stāstīja par savu valsti, novadu un skolu, par skaistākajām kultūras un vēstures vietām. Pēc tam Itālijas skolēni rādīja lomu spēli: tajā sarunājās vardarbība ar sirdsapziņu un tika izspēlēta tiesas sēde, kurā bija apsūdzētais, kurš, izmantojot telefonu, bija šantažējis meiteni. Darbojās arī prokurors, tiesnesis, tiesas piesēdētāji un advokāts. Pēc tiesas sēdes skolēniem tika uzdoti jautājumi par procesu, tika izteikts viedoklis par to, kurā brīdī šantāža ir joks un kad jau tā ir rīcība, par kuru jāsauc pie atbildības.

Pēcpusdienā gida pavadībā bija ekskursija pa Benevento pilsētu, kas atrodas 50 km no Neapoles, – iepazinām pilsētas vēstures bagātības, apskatījām vairākas ievērojamas baznīcas. Iespaidīga bija Triumfa arka, kuru par godu Trajānam uzcēluši Romas senāti un cilvēki.

Trešajā dienā apmeklējām Benevento universitāti, iepazināmies ar mācībspēkiem un klausījāmies lekciju Kiberhuligānisma tiesiskie aspekti un tehniskā aizsardzība. Konferenci atklāja rektors Filippo de Rossi, lekcijas lasīja universitātes profesori Antonella Marandola un Aaron Visaggio. Skolēni un skolotāji uzzināja daudz interesantu un nepieciešamu lietu darbā ar viedtālruni un datoru – kā sevi pasargāt, ko labāk nedarīt, lai citiem nebūtu pieejama mūsu personīgā informācija.

Pēcpusdienā mūs aizveda uz iespaidīgo Romas teātri, kas tiek joprojām restaurēts, bet mūsdienās tiek izmantots teātra izrāžu, deju un operu uzvedumiem. Apmeklējām Strega liķiera muzeju. Iepazināmies ar ražošanas procesu, redzējām, kādus produktus, garšvielas un zālītes izmanto liķiera ražošanai. Bija arī mums pazīstamas – piparmētras, anīss, krustnagliņas u.c. Mūs pacienāja arī ar Stregas šokolādes konfektēm. Ļoti garšīgas!

Ceturtajā dienā visi kopā devāmies uz Nisidas salu, kurai varēja piekļūt pa diezgan šauru akmens tiltu, jo šajā salā atrodas pusaudžu cietums. Lai varētu apmeklēt salu, bija jāievēro stingri drošības noteikumi – jāuzrāda personu apliecinoši dokumenti, bija nepieciešamas arī atļaujas. Apskatījāmies teritoriju un noklausījāmies lekciju par cietumu un tajā esošajiem jauniešiem. Cietumā atrodas gan zēni, gan meitenes, kas veikuši krimināldarbību un ir sodīti. Jauniešiem te ir darba un dzīvnieku terapija, lai mācītos empātiju un iejūtību. Ir vairākas pārtikas ražotnes jauniešiem, un tajās saražotā produkcija tiek pārdota. Uz lekciju bija uzaicināts arī viens no ieslodzītajiem jauniešiem, kurš atbildēja uz neskaitāmiem jautājumiem.

Tālāk mūsu maršruts – ekskursija pa Neapoli. Tā ir trešā lielākā pilsēta Itālijā, slavena ar savu vēsturi, kultūru un gastronomiju. Redzējām iespaidīgus pieminekļus, baznīcas, mazas, ļaužu pārpildītas ieliņas. Izbaudījām nemitīgas auto tauru skaņas, agresīvus un asus manevrus. Tās ir itāļu satiksmes īpatnības, kas krasi atšķiras no Latvijā redzētā. Populārākais pārvietošanās līdzeklis ir motorollers un maza izmēra mašīnas. Mūs pārsteidza netīrība pilsētas ielās... Tālumā redzējām Vezuvu – vienu no ievērojamākajiem vulkāniem pasaulē.

Un kur tad itāļu pica? Protams, to mēs nobaudījām Neapoles kafejnīcā. Ēdām slaveno picu Margarita, kuras galvenās sastāvdaļas ir tomāti, mocarellas siers un baziliks.

Vairākās vietās redzējām apelsīnu, citronu, laimu kokus, vīnogu dārzus. Mūs pārsteidza arī Itālijas pīnija – priede, kuru dēvē par lietussarga priedi. Šīs priedes čiekurus un sēklas salasījām un atvedām sev līdzi. Iespaidiem pilna diena!

Piektajā dienā rīta cēlienā klausījāmies senos Longobardu stāstus par hierarhiju, iebiedēšanu un tradīcijām, apskatījām dažādus senos priekšmetus – ieročus un to pielietojumu, apģērbu, interesantu karti, vērojām viduslaiku cīņas paņēmienus.

Pēcpusdienā notika projekta noslēguma pasākums, kurā mēs noskatījāmies un noklausījāmies itāļu skolēnu un skolotāju koncertu. Dziesmas un dejas mijās ar azartisku akordeona spēli. Visi projekta dalībnieki dejoja enerģisko, azartisko itāļu deju Tarantella. Projekta dalībniekiem tika izsniegti sertifikāti un teiktas svinīgas runas. Naukšēnu novada vidusskolas direktore un 8. klases audzinātāja Aiga Stiere pateicās par sirsnīgo uzņemšanu un vērtīgo pieredzi, ko guva mūsu skolēni šīs nedēļas laikā. Noslēgumā ēdām īpaši projektam cepto torti un iemūžinājām mirkļus...

Visu nedēļu viesmīlīgie un dzīvespriecīgie itāļi uzturēja lielisku darba un atpūtas gaisotni.

Gandarīti atgriezāmies mājās no saulainās, siltās Itālijas ar iegūtajām zināšanām, jauniem draugiem un idejām.

Uz tikšanos Naukšēnos 2020. gada maijā – projekta noslēgumā!

Inese Nora Dālberga,

Aija Ilga Ozola,

Naukšēnu novada vidusskolas skolotājas

SAULAINAJĀ ITĀLIJĀ. Naukšēnu novada vidusskolas delegācija Benevento pilsētā. Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru