16. Oktobris, 2019
Vārda dienu svin: Daiga, Dinija

Ziemas ēdienkarte rada bažas

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Ziemas ēdienkarte rada bažas

Vasaras sākumā, domājot par lopbarības gatavošanu, uztraukumiem pamata vēl nebija, jo lielākajā daļā lauku zāle auga lekna, taču pašlaik, kad nu esam vairāku mēnešu garumā pārlaiduši nepieredzēti sausus un karstus laika apstākļus, situācija ir krietni mainījusies. Lopu ziemas ēdienkartē ieilgušais sausums ir izdarījis tik tiešām nepatīkamas korekcijas. No reģiona lauksaimniekiem dzirdu, ka arī pēdējā laikā atnākušie, ilgi gaidītie lieti bēdīgo ainu ne visur mainījuši par labu lopbarībai. Tā ap Valmieru, Cēsīm un Rūjienu pašlaik lietus esot devis zemei kaut nedaudz tik vajadzīgā mitruma, bet, piemēram, visai plašā teritorijā ap Salacgrīvu tā joprojām nav. Sakaltusī zeme nespēj vien padzerties, tādēļ šajā reģionā daudziem joprojām sausuma dēļ ir problēmas ziemāju sējā.

No kolēģiem lopkopjiem zinu, ka lielai daļai lopbarības – siena un skābsiena – ir salīdzinoši mazāk nekā citu gadu, graudaugu salmiem nav vajadzīgās masas, atāli neataug, ganības pārsvarā ir saulē izdegušas un jau noganītas, tādēļ saimnieki meklē tās citviet, ja vien izdodas vienoties ar zemju īpašniekiem. Kopumā, gatavojoties lopu ziemošanai, secinājums ir viens: lopi badā nebūs, taču to ēdienkarti diemžēl par pietiekami sabalansētu vis nenosauksim. Lopkopji jau tagad meklē un noteikti vēl meklēs iespējas, kā tomēr sava ganāmpulka ēdienkarti pienācīgāk sabalansēt, taču vienkārši un lēti tas nav. Piemēram, piepērkot klāt vairākus vērtīgus proteīna avotus – rapsi vai rapša raušus, var sanāk dārgi. Katram pašam jārēķina, vai tas viņa saimniecībai ir izdevīgi vai tomēr ne. Dzirdēts, ka šajā lopbarības trūkuma situācijā dažs labs par graudu iegādi lopbarības piedevām samaksājis 200 eiro par tonnu. To gan neiesaku darīt, jo var taču pameklēt izdevīgākus variantus.

Rudens un ziemas tuvošanās ne vienam vien lauksaimniekam rada bažas ne tikai par lopbarību, bet arī par savu kredītsaistību pildīšanu. Jādomā un līdzi jārēķina atkal būs pamatīgi.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
13. Septembris, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

Partneri