19. Maijs, 2019
Vārda dienu svin: Sibilla, Teika, Lita

Koku gredzenošana bijusi veiksmīga

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Pirms gadiem programmas LIFE+ projektā «Meža biotopu atjaunošana Gaujas nacionālajā parkā» zinātnieki apsekoja vecos un boreālos mežus un secināja, ka atsevišķiem mežiem strukturālais stāvoklis ir neapmierinošs, jo tajos ir maz atmirušās koksnes, turklāt vairums koku ir samērā jauni, arī vienā vecumā, tādēļ tur atmirušās koksnes papildinājumi tuvākajā laikā nav gaidāmi. Taču tieši atmirusī koksne ir jauna dzīvotne tūkstošiem augu un dzīvnieku sugu, tikai tajā var pastāvēt stabila un daudzveidīga ekosistēma — augu, kukaiņu un putnu populācija. Lai veicinātu mirušās koksnes veidošanos, pēc zinātnieku stingriem norādījumiem dažos šādos mežos kokus «gredzenoja» (stumbriem apmēram cilvēku krūšu augstumā pārdesmit centimetrus platā joslā noņēma mizu). Bija iecerēts panākt, lai vidēji vienā šāda meža hektārā būtu vismaz 20 kubikmetru atmirušas koksnes.

Koku gredzenošana bijusi veiksmīga

Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālisti tagad «gredzenoto» koku teritorijas ir apsekojuši un konstatējuši, ka viss  bijis izdarīts pareizi, cerētais rezultāts sasniegts. Šajos mežos tagad pietiekamā daudzumā ir izveidojušies stāvoši sausi koki, kas vēl pēc laika kļūs par kritalām un dos pienesumu dabas dažādības vairošanai mežā.

DZĪVĀM BŪTNĒM TĪKAMS MEŽS. Sandra Ikauniece šoreiz pamanījusi ar reti sastopamām sūnām bagātu koku un kritalas. Andra Soma foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
15. Decembris, 2017

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

Bebri palīdzēs

Ko tad par bebru nedarbiem uztraucamies? Tie taču ir visčaklākie koku " apgredzenotāji" Jāļauj, lai turpina netrucēti Gaujmalā kokus apgraust un būs tur pietiekami daudz kritušo koku, kuros daudzajām dzīvībām savairoties. Kādēļ vēl speciālistiem tērēt spēkus un līdzekļus, lai mežos šādus darbus darītu?

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Partneri