Zinātkāres centrs ZINOO atklāj Kosmosa istabu Cēsīs

- 19.Jūlijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Nedēļas sākumā Cēsu Zinātkāres centrs ZINOO atklāja jaunu ekspozīciju par kosmosu, kuras centrālais objekts ir interaktīva kosmosa kapsula jeb zonde, kurā trīs cilvēku komanda var «doties» misijā uz Marsu un ievākt iežu paraugus vai atklāt jaunu dzīvības formu.

Pēc ilgāka laika Zinātkāres centrs ZINOO saviem apmeklētājiem ir sagatavojis ko aizraujošu. «Kosmosa istaba ir izveidota par godu topošajam Cēsu kosmosa izziņas centram, kas vērs durvis pēc trim gadiem. Šī izstāde ir tapusi, pateicoties galvenokārt Cēsu novada domes un Cēsu izglītības pārvaldes atbalstam,» tā atklāšanā sacīja Zinātkāres centra ZINOO dibinātājs Pauls Irbins.

Viņu papildinot, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs minēja: «Tas ir labi, ka pirms lielā projekta realizācijas ir iesildošās aktivitātes un notiek sabiedrības iepazīstināšana. Eksperimentējot varam saprast, kas strādā, kas nestrādā un ko no tā iekļaut lielajā centrā.» Kosmosa istaba interaktīvā veidā stāsta par Visumā notiekošo — kā klusums izklausās pie Saturna, cik viens un tas pats cilvēks svērtu uz Marsa un Zemes, kāds materiāls spēj pasargāt cilvēku no kosmosa radiācijas.

Visi eksponāti Kosmosa istabā ir tapuši pašu darbinieku spēkiem. Galvenais objekts — kosmosa kapsula — tapusi aptuveni gadu. «Ideja ļoti vienkārša. Tā ir zonde, kas aizlido uz Marsu un atgriežas atpakaļ. Ja tiek aizvērtas durvis, tad jūs pat nepamanīsiet, ka esat uz zemes, jo tā pieredze ir ļoti piesātināta. Eksponāts ir pieejams trīs cilvēkiem. Zondes komanda būtībā sastāv no pilota, kurš vada misiju, inženiera, kurš vada visas sistēmas, urbjus, elektrību un dzīvības padevei nozīmīgās sistēmas, un misijas vadītāja. Jūs aizlidojat uz Marsu, savācat iežu paraugus, lai attaisnotu nodokļu maksātāju naudu, varat arī atrast kaut ko nozīmīgu, piemēram, dzīvības formu, un atgriežaties. Tad parādās komandas rezultāts, un tādā veidā var sacensties, kurš ir labākais Marsa izpētes zinātnieks,» skaidro Zinātkāres centra ZINOO komandas eksponātu autors Ansis Rezgalis. Katrai komandai misijas veikšanai ir piecas minūtes.

VIENS NO ZONDES VEIDOTĀJIEM Ansis Rezgalis (no kreisās) un Pauls Irbins, gandarīti par paveikto, atklāj Kosmosa istabu Cēsīs.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru