Ziediem visbagātākajā mūspuses pļavā

- 21.Jūnijs, 2019
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Lai pirms Vasaras saulgriežiem ļautu acīm priecāties par ziedošo pasauli, devāmies dabas izglītības centra «Ziemeļvidzeme» speciālistes Intas Somas vadītajā pārgājienā pa Randu pļavām Vidzemes jūrmalā.

Kad pļavā vērtē augu bagātību un no vietas var pamanīt vien 20 dažādības, tādu uzskata par nabadzīgu. Par pietiekami bagātu uzskata, kurā var ieraudzīt jau 30 sugas. Salīdzinājumā Randu pļavas, kurās kopumā pamanīti pat 600 dažādi augi, ir karalienes. Zinošie te vēl ierauga arī 40 saudzējamas sugas, kas ierakstītas Latvijas Sarkanajā grāmatā. Taču skatīt tās arī te (nebojājot) drīkst!

I. Soma, zinot, kur ir interesantākie augi, gan nesteidz tos rādīt un par tiem priekšā teikt. Pārgājiena dalībnieki, starp kuriem vairums šoreiz ir jaunie dabas draugi no Kuldīgas, tiek aicināti paši ieraudzīt un augus nosaukt. Pelašķus zina visi. Pazīstama arī ceļmallapa, kas, saburzot pamodināta, ir uz pārsista ceļgala kā plāksteris liekama. Bet kāpēc dumbrājā, kur vienmēr valda mitrums, koki aug ar augsti izceltām saknēm? Izrādās, ka šādas saknes kokam ir kā plaušas.

Pazīstam arī raspodiņu, bet starp mums nebija neviena, kurš būtu mēģinājis tajā krātos rasas pilienus padzerties. Jāpagūst, jo tīrāka ūdens pasaulē neesot!

IEVADVĀRDI. Inta Soma (centrā) stāsta par Randu pļavu vēsturi un laikiem, kad te vēl govis ganītas. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru