Zemes masa un Naukšēnietis

- 4.Jūlijs, 2012
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Zemes masa ir 5,9742×1024 kg, un ik dienas tā kļūst smagāka par vairākiem simtiem tonnu nokritušo meteorītu un kosmisko putekļu dēļ. Zeme izveidojusies apmēram pirms 4,54 miljardiem gadu, un tās dabiskais pavadonis Mēness sāka riņķot pa savu orbītu pirms 4,53 miljardiem gadu. Planētas maksimālais slīpums attiecībā pret rotācijas plakni ir 23,4°.

Un kādā zināmā Zemes nostūrī dzīvo tāds Savdabis — Naukšēnietis. Par viņu mums šis tas ir zināms! Piemēram, «90 % Naukšēnieša plaušu aizņem gaiss un tikai 10 % ir audi. Plaušas spēj saturēt ap 4,5 litriem gaisa bērnībā un ap 6 litriem pieaugušajiem. Lai cik daudz gaisa no plaušām maksimāli izelpotu, tajās tomēr paliks ap 1 litru gaisa. Ja varētu iztaisnot un savienot visas ejas, kas veido elpceļus plaušās, tad to kopējais garums sasniegtu 50 km — kā no Naukšēniem līdz Valmierai. Diennakts laikā Naukšēnieša plaušām cauri izplūst ap 10000 litru asiņu un ap 9000 litru gaisa. Naukšēnieša labā plauša ir lielāka nekā kreisā.»

To arī mēs stāstām Naukšēnu Cilvēkmuzeja jaunajā ekspozīcijā doktorāta 2. stāvā. Naukšēnietis ir, redz, skatās, ārstējas, mīl. Arī guļ. Dažs vietējais gan sašutis pukst, ka muzejā nav atradusies vieta viņa bronzas vai zelta krūšutēlam, bet muzejs ir kā dzīva būtne, tas aug, elpo, veidojas — dzīvo, un gan reiz muzejā būs arī naukšēnekļu (kā ļeņinekļu) stūrītis.

TĀ NAUKŠĒNIETIS GUĻ.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru