Vislabāk mācīties laikus!

- 2.Novembris, 2011
Viedokļi
Portālā

Pagājušonedēļ Valmierā tika aizvadītas Civilās aizsardzības mācības- lielākās Vidzemē, kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas un vienas no apjomīgākajām mūsu valstī pēdējo 20 gadu laikā. Par mācību nozīmību liecina plašais novērotāju pulks- pasākumu vērtēja gan nacionāla mēroga glābšanas un operatīvo dienestu pārstāvji, gan speciālisti no Igaunijas.

Kopumā mācībās tika iesaistīti vairāk nekā 200 dažādu dienestu un uzņēmumu speciālisti. Lai imitēto situāciju pēc iespējas pietuvinātu reālai, mācību scenārijs lielākajai daļai, kuriem arī reālā incidentā nāktos reaģēt un doties uz notikumu vietu, bija noslēpums. To zināja tikai organizatori- Valmieras Civilās aizsardzības komisijas dalībnieki.

Maz ir to valmieriešu, kuri neatminas gāzes vada avāriju pirms vairākiem gadiem. To, cik ļoti toreiz profesionālisms un vienkārši veiksme „nospēlēja” par labu mums visiem, zina tikai tie, kuri tajā naktī atradās notikumu centrā.  Tāpat nevienam nav noslēpums, ka Valmierā, ņemot vērā ražojošo uzņēmumu klātesamību un tranzīta infrastruktūru, risks, ka nelaime „nenāks brēkdama”, ir pietiekoši augsts. Paļauties, ka mūs atkal glābs apstākļu sakritība, droši vien nav pareizākais. Tāpēc ir jāmācās. Un vislabāk no savas pieredzes un arī kļūdām- ne tikai glābšanas dienestiem, militāristiem, kārtības uzraugiem, mediķiem, bet arī līdzcilvēkiem. Lai gan civilās mācības atsauc atmiņā padomju laiku, tomēr sabiedrības izglītošanā par rīcību krīzes un katastrofu gadījumos nav efektīvākas metodes, kā pārbaudīt uz papīra aprakstītās shēmas par rīcību, saskaņotu darbību u.tml.

Mācību laikā Valmierā tika imitēts ceļu satiksmes negadījums uz dzelzceļa pārbrauktuves Cempu ielā, kur smagā automašīna, kas veda gāzes balonus sadūrusies ar vilciena sastāvu, kurā ir cisternas ar gāzi. Situāciju patiesi reālāku padarīja arī īsts ceļu satiksmes negadījums netālu no notikuma vietas, kā arī citas patiesas, tomēr neplānotas situācijas, kas lika nekavējoties un profesionāli rīkoties.

Ja pirmie mācījās darbu komandā, spēju pielietot teorētiskās zināšanas un  prasmes, kā arī aprīkojumu, tad līdzcilvēki mācījās sapratni, iecietību, pacietību un cieņu- pret cita darbu, profesiju, ieguldījumu nākotnes drošībā un kārtībā. Ja glābēji u.c. iesaistītās puses savas darbības kļūdas apkopos un analizēs, tad tās sabiedrības daļas secinājumi, kas ar kurnēšanu, neapmierinātību un tuvredzīgu skatījumu nolūkojās un atļāvās vērtēt šādu mācību nepieciešamību, lai paliek katra paša ziņā.

Kā Valmieras Civilās aizsardzības komisijas priekšsēdētājs es pateicos visiem, kuri piedalījās gan mācību organizēšanā, gan piedalījās to norisē!

Komentāri
Pievienot komentāru