Vēsture no mūsdienu perspektīvas

- 8.Novembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Aizvadītajās brīvdienās Mūrmuižas Tautas universitātē (MTU) norisinājās 31. mācību gada 2. nodarbība, kurā piedalījās Vidzemes Augstskolas (ViA) rektors un vadošais pētnieks Dr.hist. Gatis Krūmiņš ar sarunu tēmu «Kritiskā (analītiskā) domāšana pagātnē un mūsdienās (mēs un mūsu izpratne par notikumiem)», kam sekoja diskusijas ar interesentiem un iespēja noskatīties režisora Dāvja Sīmaņa spēlfilmu «Tēvs Nakts», kuras pamatā ir patiess stāsts par rīdzinieku Žani Lipki. Gatis Krūmiņš šo filmu redzējis jau divas reizes – gan kad bija salikta pirmā versija un rektors sniedza savu komentāru par redzēto, gan otrreiz intereses pēc, lai zinātu, kāds iznācis galarezultāts. ««Tēvs Nakts» ir tiešām izcila filma par ļoti sarežģītiem vēstures notikumiem,» minēja Gatis Krūmiņš.

Vēsture grāmatās

ViA rektors aktīvi iesaistās vēstures popularizēšanā. Viņš, strādājot sadarbībā ar Valsts kancelejas darbiniekiem, nācis pie secinājuma, ka, sagaidot Latvijas valsts simtgadi, būs lielas problēmas, jo cilvēki, kas runā Latvijas valsts vārdā, slikti pārzina vēstures notikumus. Tā rezultātā var gadīties sniegt nepatiesu informāciju – nevis tāpēc, ka gribētu, vai tāpēc, ka kāds būtu samaksājis, lai mērķtiecīgi sniegtu dezinformāciju, bet gan vienkārši nepārzinot faktus. «Tas savā ziņā ir arī normāli, ka mēs kaut ko varam nezināt,» min Gatis Krūmiņš, uzsverot, ka tas bijis iemesls, lai izveidotu grāmatu «Ieskats Latvijas vēstures svarīgākajos jautājumos». Tās tapšanā iesaistījušies vieni no spēcīgākajiem vēsturniekiem, kā rezultātā apkopota būtiska informācija par pagātnes notikumiem, izceļot svarīgākos konceptus un faktus, kas norisinājušies Latvijas valsts teritorijā.

Tapusi arī otra grāmata ar Gata Krūmiņa līdzdalību «Deviņu vīru spēks», kas stāsta par Ministru prezidentiem laika posmā no 1918. līdz 1940. gadam, iekļaujot dažādus interesantus vēsturiskos attēlus. Nosaukuma tapšanā iesaistījušies arī ViA studenti. «Mēs zinām, ka jaunieši ne vienmēr labprāt lasa grāmatas. Es mēģinu viņus nevis nosodīt, bet motivēt,» skaidro Gatis Krūmiņš. Lai piesaistītu viņu uzmanību, grāmatas galvenajās bildēs tika iestrādāta Overly video funkcija (noskenējot fotogrāfiju, parādās 5 minūšu video par notikumiem).

ROTĀJAS SVĒTKIEM. Blakus Mūrmuižas Tautas universitātei goda vietā Latvijas karogi, kas rada svinīgu sajūtu, gaidot simtgadi.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru