Vēlreiz par «Godīgu pienu»

- 5.Marts, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

«Liesmā» 26. februārī, atsaucoties uz LOSP kampaņu «Godīgs piens», bija lasāma LLKC Apgāda vadītājas Ivetas Tomsones publikācija «Par godīgumu piena nozarē».

Arī man ir kas, manuprāt, būtisks piebilstams par šo tēmu.

Lietuva no Latvijas zemniekiem pienu iepērk tikai un vienīgi tādēļ, ka, lūk, mūsu laukos saražotais piens ir augstākas kvalitātes nekā kaimiņu valsts laukos izslauktais. Tieši šā iemesla dēļ Lietuvā no Latvijas ievestā slaukuma var saražot augstvērtīgus piena produktus: sierus, biezpienu, jogurtus un visu pārējo. Tātad atcerēsimies, ka Latvijā iepirktais kvalitatīvais piens kaimiņu valstī nonāk pārstrādē, bet viņu pašu izslauktais ne tik kvalitatīvais piens tiek saliets pakās un kā dzeramais piens bagātīgi tiek eksportēts patērētājiem Latvijā. Šā iemesla dēļ lietuvieši savu nebūt ne to labāko pienu latviešiem var atsūtīt par krietni zemāku cenu. Lai aizvestu Latvijas pienu uz Lietuvu, vajag vismaz vienu eirocentu, lai atvestu atpakaļ, arī to centu vajag. Ja vien to transportu loģistikā šurpu turpu sabīda, tad, loģiski, pienam veikalos ir jābūt dārgākam nekā vietējam produktam, bet... viņi no mūsu iegūtā piena pārstrādē saražo citus produktus, savējo salej pakās, un muļķis latvietis to pērk.

Kas un kā ar pienu notiek Igaunijas virzienā? Pēdējos gados arvien vairāk Igaunijas pierobežā vai tās tuvumā dzīvojošie Latvijas lauksaimnieki savos ganāmpulkos izslaukto augstvērtīgo pienu labprāt realizē Igaunijas pienkopības lauksaimnieku kooperatīvā «E-piim». Daļu no tā pārstrādā, daļa atgriežas pie Latvijas patērētāja. Lai cik tas izklausītos dīvaini, «Food Union» esošais uzņēmums «Valmieras piens» katru dienu vienu fūri piena iepērk un ieved no Igaunijas saimniecībām. Man nav precīzu ziņu, taču ir dzirdēts, ka valmierieši pienu no igauņiem iepērkot salīdzinoši dārgāk, lai vietējā tirgū nebūtu jāpaceļ piena iepirkuma cena. Tas ir bizness!

Aicinu būt savas zemes patriotiem un patēriņam pirkt tādu pienu, kura fasējumā skaidri un gaiši ir norādīts, ka šī piena izcelsme ir no Latvijas. Tikai tā varēsiet būt droši, ka jūs savā pārtikā lietosiet augstākas kvalitātes pienu. Uzsveru, ka runa ir par pienu, nevis svaigpienu, kas pēc savas būtības ir divi atšķirīgi pārtikas produkti. Pienkopības saimniecība SIA «Zemturi ZS» jau kopš valsts ekonomiskās krīzes sāka māju pagalmos un Valmieras tirgū pārdot savā fermā saražoto augstākās kvalitātes svaigpienu. Soli pa solim ar šo produktu nonācām populārāko un lielāko tirdzniecības tīklu veikalos. Pašlaik vienā dienā no «Zemturiem» uz veikaliem aizved 4 tonnas svaigpiena, kas brīžiem bija faktiski viss mūsu saimniecības slaukums. Tā kā pašlaik saimniecībā ir panākts izslaukumu kāpums, tad nedaudz svaigpiena paliek pāri pēc realizācijas veikalu kopējam pieprasījumam. «Zemturu» svaigpiens joprojām ir pircēju iecienīts, tādēļ gandarī, ka, pateicoties tieši svaigpienam, lauksaimnieciskajā ražošanā pārvarējām ne tikai ekonomisko krīzi un piena tirgus biežās svārstības, bet arī kļuvām par stabiliem piena tirgus dalībniekiem. Paldies pircējiem par mums dāvāto uzticību!


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru