Vēlme atgriezties bērnībā

- 12.Decembris, 2019
Kultūra un izklaide
Portālā

Rūjienas izstāžu zālē Līga Siliņa un bibliotēkas darbinieki bija sagatavojuši pārsteiguma tikšanos ar Rūjienā kādreiz dzīvojušo, vēlāk bibliotekāri, dzejnieci Liju Blūmu. Viņa labprāt piekrita trešās grāmatas atvēršanai savā dzimtajā pilsētā, jo ne jau visi ieinteresētie varēja būt klāt atvēršanas laikā Rīgā.

Lijas laiks bijis aizpildīts ar intensīvu darbu Salacgrīvas MRS un lielajā bibliotēkā, tad RSU, un pa reizei likti kopā dažādi vērojumi, izjūtas un atmiņas dzejas rindās. Tagad viņa jau septīto gadu vada P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja bibliotēku.

Kad nodzīvotie gadi attālinās no bērnības laika, arvien biežāk Lijai rodas vēlme atgriezties bērnības zemē. 2014. gadā tika izdota viņas dzejoļu grāmatiņa ar nedaudz ieskicējumiem no rakstītās dienasgrāmatas «Ziemas smarža». Jau tajā dzejniece saka, ka «uzrakstītais smaržo pēc bērnības un atmiņām», taču trešā grāmatiņa «Man vairs nebūs 12» ir pavisam atšķirīga – bērnībā piedzīvotais izteikts prozas tekstiņos. Šie teksti katrā lappusē norādīti ar noteiktiem datumiem no 1965. gada 4. augusta līdz 1966. gada 27. jūlijam. Tas ir laiks, kad Lija bija 6. klases skolniece. Grāmatiņa ir konkrētā laika dienasgrāmata, ko autore veltījusi saviem mazbērniem: Alisei, Zanei, Matīsam un Danielam, bet to var lasīt arī tie, kuriem tagad divpadsmit, un citi interesenti. Datētais laiks dienasgrāmatā un notikumi skolnieces dzīvē saistījās ar padomju Latvijā notiekošo. Lasītājam ir iespēja uzzināt, ko bērni darīja tajā laikā tepat Rūjienā un tās apkārtnē. Lija uzsver lielo interesi par grāmatu lasīšanu bērnībā, par darba talkām apkārtējos kolhozos, par čaklumu mācībās, par draudzenēm un spēlēm brīvajā laikā.

Tikšanās reizē sanākušajiem bija interesanta diskusija ar dienasgrāmatas autori par viņu laika sadzīvi, izklaidi, vecākiem, kuri kopā ar pedagogiem jauno paaudzi audzināja paklausībā un godīgumā. L. Blūma ar mīlestību un lepnumu sacīja: «Neizzūd, neizgaist, nepazūd mums Rūjienas laiks.»

Ieskatieties jaunajā L. Blūmas grāmatiņā, un varēsiet atbildēt: «Kā laiks maina vai nemaina mūs, mūsu dzīves? Reiz lasīju domu, ka dienasgrāmatas raksta laiks. Varbūt tā ir?» Ja kāds vēlas atsaukt atmiņā L. Blūmas pirmo dzejoļu grāmatiņu, tad meklējiet «Gar jūru ar atmiņām»!

ATMIŅĀS PAR RŪJIENAS LAIKU. Lijas Blūmas grāmatas «Man vairs nebūs 12» atvēršana Rūjienas Izstāžu zālē

Komentāri
Pievienot komentāru