Vasaras viduča skaudrā realitāte

- 19.Jūlijs, 2018
Viedokļi
Laikrakstā

Ja par jūliju parasti mēdzām teikt: vasaras pilnbrieds, tad šoreiz ieilgušā sausuma un karstuma dēļ nekas cits neatliek, kā skumji konstatēt, ka šis jūlijs ir vasaras nozieds vai pat nokaltnieks. Vissāpīgāk to izjūtam mēs — Latvijas lauksaimnieki. Ņem, kuru lauksaimniecības nozari gribi, visās sausuma dēļ ir neatgriezeniskas sekas un problēmas.

Kad man prasa: kā ar lopbarību?, atbildu: nu nemaz nav labi! Latvijā pašlaik vidēji ir savākti tikai 30% no ziemai nepieciešamajiem lopbarības krājumiem. Tas ir brīdinoši un skaudri, un, rēķinoties ar šo skaudro realitāti, jau laikus ieteicams pārskatīt barības bāzi un izdomāt, ko un kā tajā trūkstošās barības vietā piemiksēt, lai ziemošanu pārlaistu un pavasaris neatnāk ar lielo: ārprāts! Uzklausot kolēģus Vidzemē un citos reģionos, dzirdu, ka viena daļa lopbarības trūkuma dēļ gatavojas samazināt barības devas, bet citi plāno ķerties pie radikālākām darbībām, samazinot savus ganāmpulkus. Daži, tālredzīgi būdami, jau agrāk ir izveidojuši lopbarības rezerves, kas tagad būšot liels atspaids. Runājot par lopbarību, labākā situācijā ir tie piena lopkopji, kuri audzē kukurūzu. Tā pašlaik aug griezdamās, un izskatās, ka arī tās ražība un kvalitāte būs laba. Varbūt kādam tā izaugs vairāk, nekā savam ganāmpulkam nepieciešams, tādēļ pārpalikumus varēs pārdot kaimiņiem.

Ne mazāk vasaras viducī uztraukumu ir par graudaugiem. Ražas zaudējumi jau tagad ir skaidri redzami un apjaušami. Tiesa, kopumā par Latviju vēl neviens neizsaka kaut cik konkrētas prognozes, bet labi nebūs arī šajā nozarē. Piemēram, mūsu saimniecībā pašlaik jūlija vidū izskatās, ka graudu būs apmēram 40% zem cerētā minimālā, kas vajadzīgs, lai nosegtu visas ražošanas izmaksas un samaksātu algas. Saimniecības attīstībai no šīs nozares diemžēl neko šajā sezonā neparedzam. Ne viens vien graudkopis saka: ja izdosies iziet pa nullēm, tad arī labi! Vismaz viens labums graudkopībā no pārlieku ilgā sausuma tomēr būs — nebūs graudu kaltēšanā jāiegulda tādas summas kā pērnajā pārlieku lietainajā graudu novākšanas sezonā.

Valdības krīzes vadības padomē, kā zināms, ieilgušais šīs vasaras sausums ir oficiāli pasludināts par valsts mēroga dabas katastrofu. Paldies par to, jo šis atzinums noteikti palīdzēs tiem, kam ir dažādas finansiālas saistības vai sadarbības norunas, kuru savlaicīgu īstenojumu var ietekmēt sausuma sekas.

Mūsu saimniecībā šīs nedēļas otrajā pusē plānots sākt rapša kulšanu. Novēlu visiem neskaitāmajos lauku darbos iesaistītajiem — izturību un vēlreiz izturību!


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru