Vārds turēts – apciemoti arī Ipiķi!

- 3.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Ipiķu pagasts, kā zināms, ir uz ziemeļiem izvirzītākā teritoriālā vienība Latvijā. Tā vēsturiski izveidojusies no divām kādreizējām Ipiķu un Ķirbēnu muižām. Ziemeļu daļā pagasts 21,7 km garumā robežojas ar Igauniju. Ipiķu pagasts ir viens no mazākajiem Latvijā, jo tā platība ir vien 67,4 kvadrātkilometri. Toties tā ir zaļa un tīra vide, kur ligzdu vijot melnais stārķis, mājo melnā dzilna, pastaigājas lācis un vilki iezīmē savas robežas.

Pirms 80 gadiem Ipiķos viesojies Latvijas Prezidents Kārlis Ulmanis un pie Ipiķu skolas iestādījis ozolu. Tas tur netālu no tūristiem mūsdienīgi labiekārtotās atpūtas vietas Saprašas upes krastos joprojām aug un zaļo. Pirms 80 gadiem Ipiķos bijušas vairāk nekā 140 lauku saimniecības, tik bagātas, ka to saimnieki pēc savas iniciatīvas spēja uzcelt bērniem lielu skolu un finansiāli veicināt pagasta attīstību. Iedzīvotāju tolaik bijis četras reizes vairāk nekā pašlaik. Tas, kas ir neatgriezeniski zudis, ir politisko varu maiņu, okupācijas, represiju un diemžēl arī vairāku mūslaiku teritoriālo un skolu reformu dēļ.

Tieši šī paralēle tika pieminēta 30. septembrī, Latvijas Valsts prezidentam Egilam Levitam viesojoties Ipiķos gan uz robežas ar Igauniju, gan apciemojot bioloģisko zemnieku saimniecību «Pumpuri», gan «Eglītēs» parādot godu igauņu mitologa Reiņa Seppa veikumam, gan arī Ipiķu kultūras centrā sarunājoties ar kuplā skaitā sanākušajiem iedzīvotājiem. Tāpat kā Kārlis Ulmanis pirms 80 gadiem, arī Egils Levits iestādīja ozoliņu, vēlot tam tāpat kā Ipiķiem ilgu mūžu. Kad darbiņš bija padarīts, Valsts prezidents teica:

«Nu, re, esmu jau itin labi uztrenējies koku stādīšanā. Pirms brīža Reiņa Seppa mājās «Eglītēs» dārzā jau iestādīju jaunu ābelīti, tagad pagasta centrā – ozoliņu. Ir gandarījums, ka nu Latvijā esmu apmeklējis visus tās galējos punktus: rietumos Mazirbi, austrumos Indru, dienvidos Skaistkalni un tagad ziemeļos Ipiķus. Par šodien redzēto un uzzināto ir iespaids, ka te ir laba pagasta kopiena, kurā dzīvo kā ģimenē, kur enerģiski cilvēki pašiniciatīvas ceļā uztur kultūru, ekonomiku un sakoptu vidi. Dzirdēju un pieņemu iedzīvotāju vēlmi pēc kārtējās teritoriālās reformas būt tuvāk Valmierai, nevis, kā iecerēts, – Valkai.

LAI AUG! Tikko iestādītajam ozoliņam un Ipiķiem kā kopienai 100 nākamos gadus novēlēja Latvijas Valsts prezidents Egils Levits (no kreisās). Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru