Valmiermuižas pils tornītis: gara ceļa pirmie soļi

- 21.Augusts, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Jau mēnesis, kopš Valmiermuižā atkal strādā pieredzējušais restaurators Juris Pavlovs. Atcerēsimies – pērn rudenī viņš strādāja, atjaunojot vairākus desmitus metru garu posmu sētai, aiz kuras atrodas SIA Valmiermuižas alus saimniecība, šovasar Jurim un bariņam zinīgu palīgu vēl atbildīgāks uzdevums – darbi pie Valmiermuižas pils tornīša saglābšanas i no ārpuses, i no iekšpuses.

Otrdien tornītī bija atvērto durvju diena, kurā piedalījās arī Burtnieks. Vispirms par šī projekta attīstības vēsturi pastāstīja Burtnieku novada domes priekšsēdis Edvīns Straume: «Faktiski visu novada pastāvēšanas laiku esam domājuši par un vingrojuši ap šo objektu. Sākotnēji bija problemātiski vispār tornītim pieķerties klāt, jo šī ēka skaitījās bezsaimnieka manta. Pagāja apmēram viens deputātu sasaukums no 2009. līdz 2013. gadam, kamēr pašvaldība šo objektu dabūja Zemes grāmatā. Tas notika ar tiesas lēmumu, process bija ļoti garš, līdz dabūjām tornīti īpašumā. Sākās kustības par to, ko un kā te darīt, bija dažādi skiču projekti, konkursi par šīs ēkas iespējamo pielietojumu. Atceros, ka savulaik tur ar idejām piedalījās gan Valmiermuižas alus, gan Avoti, iecerēs bija gan medību trofeju muzejs, gan izstāžu zāle... Faktiski visu laiku esam darbojušies ap šo objektu, bet līdz šim gadam līdz reāliem darbiem nebijām tikuši. Bija mums izsludināts publiskais iepirkums, kurā gribējām iegūt izpēti vienlaikus ar būvniecību. Toreiz lētākais piedāvājums bija, šķiet, 50 tūkstoši... Toreiz deputāti uzskatīja to par pārāk lielu ieguldījumu, nekas tālāk neaizgāja. Pēdējos gados cerējām kaut kādu lielāku naudu tornītim dabūt no Eiropas, taču tur mums nekas nespīdēja, tāpēc nolēmām, ka vairs nav ilgāk ko gaidīt – labāk darīsim te ik gadus pa druskai, pa mazumiņam, bet kaut pa ķieģelītim tomēr uz priekšu virzīsimies! Šogad pavasarī piedalījāmies Nacionālā kultūras  mantojuma pārvaldes izsludinātajā projektu konkursā, katru gadu tāds tiek izsludināts uz pārvaldes reģistrā esošajiem* objektiem, kuriem piešķir valsts finansējumu. Paldies Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldei, saņēmām 20 tūkstošus eiro, par šo naudu tornīša iekšpusē vēl saglabājušies griestu zīmējumi tiks saglābti, lai vairāk nebojātos. Vienlaikus Burtnieku novada pašvaldība arī no sava budžeta noslēdza vēl vienu līgumu, lai paveiktu pašus minimālākos darbus tornīša fasādes konservācijā: lai no augšas vairs nebirtu ķieģeļi, lai lietus laikā ūdens negāztos uz izdrupušajām mūra daļām. Lai pie vienām stalažām arī kaut ko šajā jomā pabeigtu!»


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
jautātājs - 21.Augusts, 2020 - 15:03

Lai būtu daudzmaz sakarīgi vienlaikus šiem darbiem ir jānojauc migrantiem celtās hruščovkas turpat blakus. Citādi nekas sakarīgs nebūs.

Nevaru piekrist - 25.Augusts, 2020 - 18:14

In reply to by jautātājs

Tās divas daudzdzīvokļu mājas nav hruščovkas. Tas ir viens. Tās netika celtas migrantiem. Tas ir divi. Lasi vēsturiskās liecības un domā pirms raksti.

Pievienot komentāru