Vai Naukšēnos būt Cilvēkmuzejam?

- 24.Maijs, 2012
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Naukšēnu Cilvēkmuzeja nakts ir pagājusi. Ar ievziedu smaržu Rūjas līčos, lakstīgalu dziesmām un mežonīgiem odiem.

Laikam Čeburaška teica krokodilam Genam multfilmā, kuru zina visi padomju laika bērni, — mēs cēlām, cēlām un uzcēlām. Mēs savukārt pielikām punktu vairāk nekā gadu ilgušajai Doktorāta 2. stāva un apkārtnes pielāgošanai Naukšēnu Cilvēkmuzeja vajadzībām. Cēla SIA «Aiva+» Aivas Radeles vadībā, apkārtnes labiekārtošanu veica SIA «Rūjakmens» Kaspara Apšes vadībā, muzeja iekārtošanā daudz palīdzēja pašvaldības komunālās jomas speciālists Laimonis Rudzītis, elektriķis Valdis Kārkliņš, Aivars Rullis ar brigādi no «Nārām». Nenoliedzami, vislielāko «nastu» nācās iznest muzeja krājumu glabātājai Diānai Glušonokai — būt par apkopēju, nesēju, stūmēju, «aizej tur, atnes to» speciālistu.

Divas dienas pirms Muzeja nakts, kad paredzēta jauno telpu atklāšana, apsēdušies un «salikuši kopā» galvas, mēs, 1,75 muzeja darbinieki, sapratām: līdz pamatekspozīcijas iekārtošanas beigām nav ne divas dienas, ne divas nedēļas, bet vismaz mēnesis. Un nolēmām, ka muzejs apmeklētājiem būs atvērts no 3. jūlija. Muzeja nakts skatītāji būs tādi kā izmēģinājuma trusīši.

Kāda būs muzeja nākotne? Pēc nepārdomāta domes lēmuma, ka gida samaksu jāsāk prasīt no «pirmā cilvēka» (iepriekš ģimenēm un draugu pulciņiem līdz 9 cilvēkiem tie bija bez maksas), pēc cenšanās uzspiest savu vēstures traktējumu un vēlmes būt viszinim visās jomās, jācer laikam tikai uz nākamā gada pašvaldību vēlēšanām.

Savukārt muzeja attīstība un paveiktais tiks vērtēts akreditācijas laikā — vai ar esošo personāla resursu apjomu ir iespējams veikt muzejisko darbu? Pamatakreditācijas laikā muzejā bija 3 darbinieki (2,5 slodzes), tagad — tikai 1,75, darba apjomam pieaugot vairāk nekā trīs reizes, — ir jādomā, vai vispār Naukšēniem (domei) šāds muzejs ir vajadzīgs!

P.S. Tikko apmeklētājiem neatvērtajā muzejā viesojās Šveices vēstniecības kolektīvs, un pēc improvizētās ekskursijas skanēja jautājums — ja jau tagad, kad muzejs nestrādā, ir tik interesanta un aizraujoša ekskursija, ko tad jūs vēl domājat šeit uzlabot?


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru