Uzteicama Valmieras reakcija

Visu cieņu Valmieras pilsētas pašvaldībai par ļoti operatīvu reakciju uz ārkārtas stāvokli valstī – jau ceturtdienas, 19. marta, rītā Māra Štromberga BMX trases telpās Čempionu ielā 3 tika atklāts Covid-19 pacientu analīžu pieņemšanas punkts, tikai trešais šāda veida centrs valstī ārpus Rīgas.

Liesma tur pabija ceturtdien vēl pirms pirmo reālo analīžu devēju ierašanās, tāpēc bija iespēja gan telpas apskatīt, gan visu nepieciešamo informāciju uzzināt tieši no pirmavota. 

Edvīns Kazušs, SIA Centrālā laboratorija valdes loceklis: «Visi tie, kuriem ir aizdomas uz Covid-19 vīrusu vai kuriem ir pamatotas indikācijas, vispirms piesakās pa telefonu, un tad viņus nozīmē uz šejieni. Šobrīd valsts izveidojusi šim nolūkam speciālu numuru – jāzvana nevis uz 113, bet uz speciālo Covid-19 vīrusam izveidoto numuru 8303. Šis zvans ir bez maksas. Parastā veidā – par maksu – var zvanīt arī uz Centrālās laboratorijas telefoniem. Tad var nodot analīzes, arī ja nav bijušas nekādas indikācijas vai arī nav bijuši nekādi sakari ar, iespējams, ar Covid-19 inficētām personām. Šobrīd Slimību profilakses un kontroles centra uzstādījums ir tāds – ja cilvēks ir bijis ārzemēs, ja viņam ir kādi simptomi, tad viņam bez maksas pienākas Covid-19 tests. Pēc zvana 8303 tur ievāks no cilvēka nepieciešamo informāciju, tad to pāradresēs mums, uz Centrālo laboratoriju: brauciet, lūdzu, uz Valmieru, pierakstieties rindā! Šobrīd analīžu pieņemšanas centra darba laiks katru dienu no plkst. 10 līdz 19, bez brīvdienām. Atkarībā no pieprasījuma esam tiesīgi to mainīt. Šeit, centrā, cilvēkam tiek paņemtas divas iztriepes – no deguna un no mutes. No Valmieras katru dienu analīžu paraugi tiks vesti uz Rīgu, rezultātus personīgi katram pacientam paziņos Slimību profilakses un kontroles centrs. Pozitīva testa gadījumā atbilde būs jau nākamajā dienā, ja tests būs negatīvs, tad divu triju dienu laikā. Ja pacients nevar sagaidīt atbildi, viņš var arī pats zvanīt uz Slimību profilakses un kontroles centru. Jārēķinās ar to, ka laboratorijas jauda ir 400 testi dienā, bet negatīvu testu būs tūkstošiem, tāpēc arī tāda nobīde laikā.» 

Sīkāk par pašu procesu stāsta Centrālās laboratorijas speciāliste Iveta Ločmele, kuras ziņā paraugu ņemšana: «Kā zināms, Māra Štromberga BMX trases teritorija ir iežogota, pie ieejas vārtiem (no VOC puses) ir informatīvais stends, kur mūsu centra telefons. Cilvēks piebrauc pie vārtiem, piezvana uz centru (8303), kur no viņa uzzina mobilā telefona numuru. Šis numurs tiek nodots man, un es viņiem zvanu un ar katru to cilvēku runāju un izkomandēju, ko viņiem tālāk darīt. Ir divu veidu klienti – kuri jau saslimuši un kuri vēl tikai ar Covid-19 simptomiem, tāpēc grib pārbaudīties par maksu. Man jau šodien arī tādi būs, kuri ir bez simptomiem, tomēr grib pārbaudīties. Vienkārši savam sirdsmieram. Tas maksā 80 eiro. Maksājums veicams ar pārskaitījumu internetbankā. Šī maksājuma apliecinājums būs jāuzrāda šeit uz vietas. Ja šeit ierodas cilvēki ar Covid-19 simptomiem, tad viņi apstājas ārpusē pie vārtiem, un es dodos pie viņiem tieši uz automašīnu, iekšā vīrusa lokalizācijas perēklī. Ja simptomu nav, tad, lūdzu, šeit pie mums telpā! Ja ārpusē būs ļoti daudz automašīnu, tad attālumam jābūt 2 metri starp mašīnām. Ja būs nepieciešams, ja te saradīsies daudz automašīnu, sauksim talkā Valmieras   paš-valdības policiju.» Jāatzīst, ka Māra Štromberga BMX trases starta estakādes ēka patiesībā ir ideāla vieta šādam analīžu centram, tāpēc jāpievienojas Edvīnam Kazušam, kurš uzteic pilsētas pašvaldību par šo patiešām valstisko iniciatīvu: «Ārpus Rīgas šādi punkti mums tikai trīs – Liepājā,   Daugavpilī un tagad arī Valmierā. Esam ļoti pateicīgi pilsētas pašvaldībai par to lielo atbalstu, ko mums sniedza. Valmieras pašvaldības policijas priekšnieks Miķelsons personīgi bija ieradies apraudzīt, kā mēs te esam iekārtojušies un vai mums vēl ko nevajag. Mums, Centrālajai laboratorijai, vēl ir arī speciāla brigāde, kas brauc mājās pie pacientiem, kuri kādu iemeslu pēc nevar pārvietoties.»  Atliek vien vēlēt Ivetai Ločmelei un viņas kolēģiem Covid-19 sardzes punktā Valmierā – lai jūs bez darba garlaikotos!

CĪŅAI AR VĪRUSU GATAVI. Edvīns Kazušs, protams, Liesmas foto ir uzvalkā, bet Iveta Ločmele gandrīz pilnā kaujas ekipējumā – īpašajā kombinezonā, ar bahilām kājās. Uz galda viņai priekšā arī viss pārējais obligāto individuālo aizsardzības līdzekļu klāsts: īpašs dzeltens halāts, divi pāri gumijas cimdu (uzreiz lieto abus pārus), respirators un brilles. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
skabarga - 23.Marts, 2020 - 19:39

Valmieras pašvaldība ja no pakaļas izdosies veiksmīgi izvilkt skabargu arī paleposies, kā ar super sasniegumu!!!!!!!!!!!!

Pievienot komentāru