Uz biznesa skatuves — konkursa Laukiem būt! uzvarētāji

- 19.Aprīlis, 2017
Ekonomika
Laikrakstā

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) tradicionālā konkursa «Laukiem būt!» finālistiem šogad bija sagādāts pārsteigums — savas biznesa idejas 15 labākie jaunieši no visas Latvijas aizstāvēja Jelgavas Studentu teātrī. Un, gluži kā jau teātrī, ieceru aizstāvēšana notika trīs cēlienos.

Lauksaimnieciskā ražošana

Pirmajā cēlienā savas idejas žūrijai un pārējiem konkursa dalībniekiem jaunieši prezentēja kategorijā «Lauksaimnieciskā ražošana». Par uzvarētāju kļuva Zane Magone (Limbaži), kura atgriezusies no Anglijas, lai pārņemtu vecāku saimniecību un audzētu tajā īru Tinkeru šķirnes zirgus (ponijus). 2. vietu ieguva Kima Bērtule (Kuldīga) ar ideju audzēt un pārstrādāt bioloģiski sertificētus broilerus, 3. vietu ieguva Mārtiņš Lazdenieks un Jana Stirna (Liepāja) par galda vīnogu audzēšanu uzņēmumā «Vīnkoks». Savukārt atzinības rakstus šajā nominācijā ieguva Ilze Čudare (Rēzekne) ar ideju par amaranta audzēšanu un tā sēklu izmantošanu dažādos pulveros, kā arī Gunārs Voits (Balvi) ar ieceri par kāpuru audzēšanu makšķerēšanai.

Nelauksaimnieciskā ražošana

Konkursa otrais cēliens bija atvēlēts kategorijai «Nelauksaimnieciskā ražošana». 1. vietu jau esoša pakalpojuma attīstībai — grūsnības un augļu skaita noteikšana aitām ar ultrasonogrāfiju — ieguva jaunā veterinārārste Dace Trupāne (Dobele). 2. vietu ieguva Aija Kleimane (Valmiera), kura attīsta dizaina zīmolu «EIKE», bet 3. vietu — Andris Ločmelis (Balvi) ar individualizētiem ādas izstrādājumiem. Atzinības rakstus un žūrijas simpātiju balvas šajā kategorijā saņēma Katrīna Valaine (Madona), kura vēlas attīstīt darbnīcu zāļu paklāju aušanai pirts vajadzībām, kā arī Inga Jefremova (Talsi) ar ideju par līklīniju koka grīdas segumu izgatavošanu.

Pārstrāde

Konkursa trešajā cēlienā vērtēja kategorijā «Pārstrāde» iesniegtos darbus. Par labāko atzīts Ilvas Kavickas (Dobele) zīmola «Kalnup» piedāvājums — augu pulveri un to izstrādājumi. 2. vietā — Zane Gusta (Liepāja) ar lavandas pārtikas produktiem «Lavender Taste», bet 3. vietā — Iluta Straģe (Dobele) ar aitas piena produktu ražošanu. Atzinības raksti šajā nominācijā piešķirti Rūdolfam Liepniekam (Preiļi) par ķirbju sēklu eļļas ražošanas ideju un Zandai Trukšānei (Ludza) par bioloģisko ķirbju ziedu un pļavu ziedu tēju mājražošanu.

Mūsdienīgas idejas

Jauniešu  uzņēmējdarbības ieceres vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija LLKC finanšu un ekonomikas eksperti, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), finanšu institūcijas «Altum», Jauno zemnieku kluba, Zemkopības ministrijas un Lauku foruma pārstāvji.

Sniedze Sprūde, LPS padomniece lauku attīstības jautājumos, pēc konkursa rezultātu paziņošanas secināja: «Ir prieks, ka jaunieši izvēlas veidot biznesu reģionos. Tomēr daudz lielāks ir gandarījums redzēt, ka viņu biznesa idejas ir ļoti mūsdienīgas un atbilstošas jaunākajām tendencēm — veselīga pārtika, oriģināls risinājums un arī savas zemes resursu pilnvērtīga izmantošana.»

Konkursa «Laukiem būt» piektajā norises gadā iesniegts rekordliels pieteikumu skaits — 64. Kategorijā «Lauksaimnieciskā ražošana» saņemti 12, kategorijā «Nelauksaimnieciskā ražošana» — 37, bet kategorijā «Pārstrāde» — 15 pieteikumi.

Pirmās vietas ieguvējs katrā nominācijā saņems 2500 eiro savas idejas īstenošanai, otrās vietas — 1800, bet trešās — 1000 eiro, savukārt atzinības rakstu saņēmējiem piešķir 50 eiro.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru