Trikātas kapos atklāj piemiņas stēlas

8.Novembris, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Lāčplēša Kara ordenis (LKO) bija Latvijas augstākais militārais apbalvojums laikā no 1920. līdz 1940. gadam. LKO piešķīra par kaujas nopelniem Latvijas armijas un bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri bija devuši lielu ieguldījumu Latvijas brīvības cīņās vai citādi sekmējuši Latvijas valsts nodibināšanu. LKO devīze ir «Par Latviju», un tam ir trīs šķiras. Pirmo šķiru pasniedz tikai augstiem valstsvīriem un ģenerāļiem.

Beverīnas novada iedzīvotāji var lepoties, ka par savējiem var saukt 18 Lāčplēša Kara ordeņa kavalierus (LKOK), kas dzimuši, mācījušies, dzīvojuši un strādājuši vai apglabāti Kauguru, Trikātas, Brenguļu un Plāņu pagastā. Godinot viņu piemiņu, šo varoņu vārdi, dzīves dati un dienesta pakāpes tika iegravēti piemiņas stēlās, kas uzstādītas Trikātas un Kauguru kapos, tā saglabājot šo kultūrvēsturisko mantojumu nākamajām paaudzēm.

Oktobra beigās, klātesot Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) goda sardzei, Trikātas kapos tika atklātas divas piemiņas stēlas, kuras iesvētīja Trikātas ev. lut. baznīcas draudzes mācītājs Edijs Kalekaurs. Par godu šim notikumam NBS orķestra pavadībā tika atskaņota Latvijas valsts himna un goda sardze veica trīs šāvienus.

Atklāšanas pasākumā bija ieradies viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots un pulkvedis Dainis Turlais no Ģenerāļu kluba, Vidzemes zemessargu brigāde, Zemessardzes 22. kājnieku bataljons un tā komandieris pulkvežleitnants Dmitrijs Oreškins, Kocēnu 38. skautu vienības pārstāvji, LLU studentu korporācijas «Ventonia» biedri, kā arī mūsu un apkārtējo novadu iedzīvotāji, Trikātas pamatskolas skolēni un visi pārējie, kas bija iesaistīti stēlu tapšanā. Tika izteiktas pateicības Aizsardzības ministrijas Jaunsardzes un informācijas centram par materiāla nodrošinājumu stēlu gatavošanai, stēlu kalējam Jānim Buliņam, kurš akmenī iekala informāciju par šiem varoņiem, SIA «New K.V.» pārstāvjiem Jānim Vītolam un Renāram Lēvim par laukuma bruģēšanu un iekārtošanu, kā arī visiem LKOK piederīgajiem, kas bija ieradušies uz atklāšanas pasākumu Trikātas kapos.

Pēc svinīgā piemiņas brīža dalībnieki devās lāpu gājienā uz senās Tālavas ķēniņa Tālivalža pieminekli, lai arī tur noliktu ziedus un tuvējo apkārtni izgaismotu ar lāpām. Pēc tam ikvienam interesentam bija iespējams noklausīties Trikātas pagasta novadpētnieces Ingas Boškinas un iedzīvotāja Sandra Brālēna sagatavotos vēstures priekšlasījumus par karavīra likteni Latvijā un Lāčplēša Kara ordeni, kā arī atmiņu stāstus no šī ordeņa kavalieru dzimtas piederīgajiem – mūsu novada iedzīvotājiem. Pasākuma noslēgumā izskanēja patriotisks NBS štāba orķestra koncerts, bet neformālajā daļā pasākuma apmeklētāji dalījās pārdomās par šo vēstures laikposmu.

KRITUŠO PIEMIŅAI. Trikātas kapos atdusas 8, bet ar pagastu kopumā ir saistītas 18 militārās personas. Beverīnas pašvaldības foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru