Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā” sestdien aicina svinēt Ziemas saulgriežus

- 18.Decembris, 2012
Ekonomika
Portālā

Šo sestdien, 22.decembrī, no pulksten 11:00 – 15:00 pie „Valmiermuižas alus” darītavas norisināsies mājražotāju un amatnieku tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā”, kas veltīts latviešu gadskārtu svinībām – Ziemas saulgriežiem. Atzīmējot gaismas atgriešanos, mūsu senči Ziemassvētkus svinēja krāšņi un lustīgi, svinībās noglabāja pagājušā gada grūtumus, slavēja druvu auglību un veica dažādus rituālus, lai to nodrošinātu arī nākamajā gadā.

Tirdziņā līdz ar ierastajiem mājražotāju un amatnieku labumiem būs iespējams iegādāties dažādus vietējo saimnieču sarūpētus gardumus svētku cienastam – mājas maizi, sieru, meža gaļas desas un konservus, skābētu kāpostus, zirņus, pupas, kaltētas un sālītas sēnes, riekstus, medu, piparkūkas, karamelizētus ābolus, cukurgailīšus, mājas vīnu un citus našķus. Tirgotāji būs parūpējušies, lai gardumus un amatnieku meistardarbus varētu iegādāties arī svētku dāvanu noformējumā.

Tā kā Ziemassvētku galdā jāliek graudu ēdieni, lai veicinātu ražību un auglību, „Valmiermuižas alus” bufete tirdziņa mielastam gatavos grūdeni ar cauraugušu speķi un cienās ar karstalu. Un, lai nākamā gada gaitas būtu vieglas un būtu pulka naudas, Valmieras Profesionālās vidusskolas audzēkņi vārīs pelēko zirņu zupu.

Ar latviešu tautasdziesmām un rotaļām, nesot savu svētību, tirdziņā viesosies budēļi no Jērcēnu tautas nama folkloras kopas „Mežābele”. Ikvienam tirdziņa viesim būs iespēja piedalīties bluķa vilkšanā un dedzināšanā, lai simboliski atstātu visas aizgājušā gada nedienas. Kad tas būs padarīts, ziemas saulgriežus ierībinās un ar lustīgu mūziku tradicionālās un post-folka noskaņās priecēs grupa „Rikši”, ierādot arī soli latviešu dančos.­

Kā lieli, tā mazi ciemiņi būs aicināti iemēģināt roku vairākās radošajās darbnīcās un pagatavot puzuru vai tradicionālo svētku rotājumu no salmiem un dzijas. Visi varēs darboties zemnieku saimniecības „Roplaiņi” vaska sveču liešanas darbnīcā un izkalt savu monētu, kā arī zīlēt, lejot laimes, kopā ar kalēju Jāni Keiseli.

Noslēdzot šī gada tirdziņu ciklu un domājot par jauno gadu, Valmiermuižas kultūras biedrība ir apzinājusi saimniecības, kas labprāt uzņem viesus savā sētā un dalās arodā, un apkopojusi tās interneta ceļvedī „Gardu Muti”. Tirdziņa laikā pirmo reizi būs iespēja interaktīvi iepazīties ar jauno ceļvedi un noskaidrot, kuras ir interesantākās gardēžu pieturvietas Vidzemē. Visi interesenti varēs paši izveidot savu personalizēto maršrutu, lai pēc tam dotos gardā ceļojumā uz neparastām saimniecībām, kuras vieno senas tradīcijas, dabīgi produkti un īstena garša.

Tirdziņš „Ar Gardu Muti Valmiermuižā” ir Valmiermuižas kultūras biedrības projekts mājražotāju kustības popularizēšanai un gardēžu tūrisma attīstīšanai Valmiermuižā, kas 2012.gadā noticis jau septiņas reizes un katrs tika veltīts īpašai tēmai.

PROGRAMMA

TIRGOŠANĀS

11:00 – 15:00 Mājražotāju un amatnieku labumu tirdziņš

MIELOŠANĀS

11:00 – 15:00 „Valmiermuižas alus” bufetes gatavots grūdenis ar cauraugušu speķi un karstalus

11:00 – 13:00 Valmieras Profesionālās vidusskolas audzēkņu vārīta pelēko zirņu zupa

DARBNĪCAS UN ATRAKCIJAS

11:00 – 13:30 Zemnieku saimniecības „Roplaiņi” vaska sveču liešanas darbnīca

11:00 – 13:30 Ziemas saulgriežu puzuru un tradicionālo rotājumu darbnīca

11:00 – 15:00 Kalēja Jāņa Keiseļa laimes liešanas un monētu kalšanas darbnīca

11:00 – 15:00 Iepazīšanās ar jauno gardēžu ceļvedi www.gardumuti.lv

SVINĪBAS

12:00 – 13:00 Jercēnu folkloras kopas „Mežābele” ziemas saulgriežu tradīciju skola un ķekatas

13:00 – 13:30 Bluķa vilkšana un simboliska sadedzināšana

14:00 – 15:00 Post-folka grupas „Rikši” līksmas dziesmas un bezrūpīgi danči

Ieeja bez maksas

Komentāri
Pievienot komentāru