Sprīdi pirms jaunās sezonas sākuma

- 27.Marts, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Par Raunas pagasta «Bērziņi-2» saimnieku LĀSMAS un ULDA RIEKSTIŅU zemnieku saimniecību «Kaliņi» un stādaudzētavu jau rakstījām 2019. gada 14. jūnija «Liesmā» publikācijā «Dārzs ar saules krēsliņiem, Muviju un citiem brīnumiem». Nesen, esot Raunā, nevarējām nepalūkot, kā notiek gatavošanās plašā apkaimē populārās stādaudzētavas jaunajai sezonai, kura, kā zināms, tradicionāli sākas ar aprīli un beidzas tikai oktobrī.

Tik ilgam tirdz­niecības laikam šeit ir pamats, jo saimniecībā audzē ne tikai vasaras puķes un ziemcietes, dārzāju un garšaugu stādus, bet arī dekoratīvos krūmus un nedaudz pat skujkokus. Saimniece Lāsma pēc profesijas ir Latvijas Lauksaimniecības akadēmiju absolvējusi agronome, tādēļ viņas profesionalitāte izpaužas ne tikai dažādu stādu audzēšanā, bet arī savā tūristiem atvērtajā daiļdārzā, kur mājvietas rotai izvēlētie augi apskatāmi visdažādākajās to formās, krāsās un kompozīcijās. Saimniecība stādu audzēšanā un tirdzniecībā intensīvāk strādā kopš 2007. gada, un joprojām tās saimnieki saimnieciskajā darbībā uzsvaru liek uz vasaras puķēm, dārzeņiem un garšaugiem, bet atbilstoši pircēju pieprasījumam atrod laiku arī ziemcietēm. Vēl pirms gadiem uz saimniecības stādu placi pircēji ieradās galvenokārt no Raunas un tās apkaimes, bet tagad to tikpat aktīvi dara arī pircēji no Cēsīm, Valmieras, Smiltenes un dažkārt pat vēl tālāku ceļu mērojušie.

Kad pirmajā pavasara dienā ieradāmies «Kaliņu» stādaudzētavā, saimniece Lāsma, ievērojot Covid-19 noteikto piesardzību, laipni izrādīja varenās siltumnīcas, kur pavasaris jau bija pilnā plaukumā. Viņa vispirms atļāva izbaudīt sīkziedu atraitnīšu ziedētprieku un to maigo smaržu, sakot: «Šis atraitnīšu skaistums ir veidots jau kopš aizvadītā gada vasaras nogales, kad notika to sēšana. Pirms iestājās ziemas periods, mazās atraitnītes jau bija braši sacerojušas, tādēļ ap Ziemassvētkiem tām jau uzplauka pirmie ziedi. Aukstumā norūdījušās, tās pašlaik ir daudzkrāsainiem ziediem un pumpuriem pilnas, tādēļ gatavas no siltumnīcas pārceļot uz dārziem, parkiem un cita veida apstādījumiem. Otrajā siltumnīcā aug lielziedu atraitnītes, tās gan sēju janvārī, bet arī tur, sauli beidzot vairāk sajūtot, ziedu veidošanās notiek ievērojami ātrāk. 

Stādaudzētavā darāmā pietiek visu laiku, jo dažādu vasaras puķu, dārzāju un garšaugu sēšanas termiņi un tam labvēlīgās dienas atslābt neļauj. Lai gan pastāv Covid-19 draudi un valsts noteiktie ierobežojumi, mēs, ievērojot šajā laikā noteiktās prasības, stādu placī jauno sezonu sāksim kā parasti 1. aprīlī. Negribas domāt, ka Covid-19 dēļ Latvijas dārzi un sētas paliks bez ierastās ziedu rotas.»

ZIEDĒTPRIEKS. Ziedošu pavasari «Liesmas» lasītājiem novēl stādaudzētavas «Kaliņi» saimniece, agronome Lāsma Riekstiņa. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Skatītājs - 28.Marts, 2020 - 00:04

SuperBilde!!!!!!!!! Laikā, kad pat Liesma ir gandrīz vai pilna vien ar Covid-19 briesmām, tik smaidošu sievieti starp pavasarīgi aicinošajām puķēm lasītāji jau sen bija pelnījuši, lai nesāktu aizmirst, ka pasaulē cilvēki vēl porot arī smaidīt. Saule ripo. Pavasaris klāt. No pirmdienas pat snauduļiem nu diena būs par stundu garāka. Rakstiņš arī labs, bet varbūt vismaz šādā par to vīrusu pat nevajadzēja atgādināt. Vairāk tādu smaidošu cilvēku bilžu un bezvīrusa rakstu!

Pievienot komentāru