Skats no perifērijas

20.Oktobris, 2023
Pilsētās un novados
Laikrakstā

«Pa pilienam sakrājies rūgtums, dzīvojot lielā, skaistā, modernā, progresīvā, ilgtspējīgā Valmieras novada pašā maliņā,» tā savā vēstulē neapmierinātību pauž pierobežas pagastu iedzīvotāji un vēlas tikt sadzirdēti. «Liesma» uzklausīja gan rakstiski, gan telefoniski izteiktos viedokļus.

Pietrūkst sapratnes

«Dzirdu arvien vairāk, ka visā novadā noteikumi vienādi, taču sajūtās ir tieši pretēji – jo tālāk no centra, jo švakāk – ar izvēli, ar pieejamību, ar atbalstu, ar iespējām, ar vienlīdzību… Mazinot administratīvās izmaksas, tiek samazināti, saīsināti, optimizēti pagastu pārvalžu amati un darbinieki. It kā apsveicami – taupām naudu! –, bet vietējās problēmas joprojām pašas no sevis nerisinās! Bija solīts, kā nu mēs skaisti strādāsim kopā un visi būs ieguvēji! Realitātē katrs mazais kultūras stūrītis peras, kā nu māk.

Mazajos novados ar mazo budžetu spēja uzturēt skolas, nodrošināt brīvpusdienas papildus valsts apmaksātajām, ja ne līdz 9. klasei, tad vismaz līdz 7. klasei. Katrai klasei vienai ekskursijai mācību gada laikā tika līdzfinansēts autobuss, lai tālu no Rīgas dzīvojošajiem būtu iespēja aizbraukt uz galvaspilsētu vai kaut tepat uz Valmieru un redzēt, piedzīvot ko vairāk par vietējo skolu un autobusa pieturu. Tagad ir lielais novads, lielais budžets, bet skolas mazinām, brīvpusdienas atceļam, autobusu papildus visām biļetēm utt. maksā paši vecāki. Paldies Dievam, vēl esam spējuši samaksāt par skolas ekskursijām, bet vai visi vecāki to spēj?

Ķoņu dzirnavas. Foto no Wikipedia


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Rūvenietis - 21.Oktobris, 2023 - 18:39

Labākais raksts, kādu par Valmieras novadā patiesībā notiekošo, Liesma šogad publicējusi. Tajā paustie daži uzskati vien ir izteiktā pretrunā ar novada sabiedrisko attiecību speciālistu veiktajām it kā iedzīvotāju aptaujām un pēc tam plašu plātīšanos, ka Valmieras novads ir novads, kurā par visiem rūpējas, kurš vien rada un domā. Atzīstot visas tās rūpes un centienus, ko novada vadība tiešām realizē uzņēmējdarbības attīstībai un investīciju piesaistei Valmierā, nevar nesecināt, ka pie varas esošie deputāti par daudziem jautājumiem lemj ļoti netālredzīgi, neizprotot, ka priekšnoteikumi visa novada, arī tā centra Valmieras izaugsmei sākas ar pašu pēdējo vēl apdzīvoto un lieliski apsaimniekoto māju novada pierobežā ar Igauniju, ar iespējām līdz šai mājai pat ziemas vidū stundas laikā ar automašīnu aizbraukt (tātad tur dzīvojošajiem arī stundā līdz novada centram tikt!).
Patiešām bagātajam novadam ir arī jāturpina atļauties uzturēt un maksāt algas skolotājiem arī mazajās, finansiālā ziņā izdevumus pat ļoti neattaisnojošajās novada nomalēs vēl esošajās skolās. Pat, ja tajās vairs nemācās kaut kur Rīgas gaiteņos dažādu normatīvu prasībām noteikts skolēnu skaits, viņi ir pie savas dzimtās vietas, pagasta jāpieradina, jānotur, jo tieši viņi ir tie, kas turpinās apdzīvot un apsaimniekot arī Ramatas, Ipiķu, Ķoņu un citu pagastu nomalēs vēl palikušās kādreiz pat ļoti turīgās viensētas. Novada deputātiem, ja viņi tiešām pārstāv VISU vēlētāju intereses, ir jāsaprot, ka pat šobrīd finanšu ziņā gauži neizdevīgas mazas skolas saglabāšana būtībā ir ļoti tālredzīga investīcija visa novada stiprumam un attīstībai nākotnē. Tās prasa pat 100 reižu mazākas investīcijas nekā, protams, arī vajadzīgie industriālie parki, citi labas saimniekošanas iespēju piedāvājumi, bet tās prasa vispirms deputātu tīri cilvēcisko sapratni, ka arī pagastos dzīvojošie, būtībā milzīgās lauku platības pie dzīvības, apsaimniekotas uzturošie ir pelnījuši dzīvot ne sliktāk nekā tie, kuriem pat aiziet līdz teātra izrādei, vai labam koncertam pietiek vien ar 15 minūtēm...

Kaspars Kļaviņš - 3.Novembris, 2023 - 15:53

In reply to by Rūvenietis

Rūvenietis, piekrītu, ka rakstā minēto nevar atstāt bez ievērības, lūdzu piezvani.

arī valmierietis - 21.Oktobris, 2023 - 21:19

Rūvenieti, viedi vārdi!

Yes!!! - 22.Oktobris, 2023 - 22:24

In reply to by arī valmierietis

Būtu lieliski, ja šos viedos vārdus "Liesma" nopublicētu arī savā izdevumā uz papīra. Varbūt tad tos izlasīs arī tie, kuriem visvairāk vajadzētu lasīt, proti, deputāti. Tāpat publicējami būtu arī daudzi citi diezgan prātīgi un pārdomas rosinoši komentāri, jo eLiesmas apmeklējumi un reaģēšana uz komentāriem līdz šim neliecina, ka šī vietne būtu kļuvusi par kaut cik aktīvu dažādu viedokļu apmaiņas vietu novadā. Ar patreizējo normālo komentāru pārpublicēšanu redakcija turklāt pati eLiesmu popularizēs un tai vairāk lasītājus piesaistīs.

Pievienot komentāru