Sieviešu dienas pieturas Valmierā

- 7.Marts, 2014
Kultūra un izklaide
Portālā

Valmierā ir astoņas ielas, kuru nosaukumi sakrīt ar kalendārā ierakstītiem sieviešu vārdiem: Beātes, Katrīnas, Marijas, Laimdotas, Annas, Imantas, Lilijas un Rožu. Pilsētas sabiedriskā transporta maršrutā iekļauta viena - Beātes. Arī vairākas pieturas godātas sieviešu vārdos. Viena no tām – Annas ielas – īpaša saistībā ar daiļo dzimumu un pirmo pavasara mēnesi. Padomju laikos Annas iela bija 8. marta iela.

17. gadsimtā Valmieru taisnstūra laukumos sadalīja sešas ielas. Vietai attīstoties un pieaugot cilvēku skaitam, radās arī citas, kurās kopš 1934. gada kursē sabiedriskie autobusi.

Ielām nosaukumi doti, godinot personības, norādot vietas, uz kurām tās ved, vadoties pēc esošajiem objektiem vai dabas.

Par Annas ielas nosaukuma izcelsmi nav skaidru ziņu. Anna bija izplatīts sieviešu vārds iepriekšējos gadsimtos. Vēl viena versija - saistība ar Annas muižu, kas atradās netālu. Bet par to kādā citā publikācijā.

Laikraksta „Liesma” 1989. gada 28. jūnija izdevumā lasāma ziņa, ka 1950. gadā Valmieras komjaunieši ierosināja mainīt ielu nosaukumus ar motivāciju - „vēsturiski radušies nosaukumi neatbilst sociālisma laikmetam”. Jau nākamajā gadā stiprais dzimums pie ziedu saņēmējām varēja doties pa 8. marta ielu.

Atmodas laikā Annas iela atguva vēsturisko nosaukumu.

8. marta atzīmēšana aktuāla arī mūsdienās. Šajā laikā Annas ielas pietura un visas pārējās kļūst par Sieviešu dienas pieturām. Dažādās vietās jūtama ziedu smarža, kas, godinot sievietes, kļuvusi par vienu no pavasara vēstnešiem.

Komentāri
Pievienot komentāru