Septiņi kilometri Gada ģeovietas godinājumam

- 17.Maijs, 2019
Tūrisms un daba
Laikrakstā

11. maijā biedrība «Ziemeļvidzemes Ģeoparks» un Dabas aizsardzības pārvalde pulcināja ieinteresētos uz Latvijas 2019. gada ģeovietas – Vidzemes jūrmalas stāvkrastu – informācijas stendu atklāšanu un izzinošu pārgājienu.

Vispirms zinātnieki kartēs rādīja, kāda (varbūt) izskatītos Latvijas teritorija, ja tai varētu noņemt ledus laikmetu (tādi bijuši vai septiņi) veidojumus. Apakšā lielā dziļumā esot turpat vai 390 miljonus gadu veci devona pamatieži, kuru lielākie atsegumi skatāmi Vidzemes jūrmalā. Kāpēc tādi ir tieši te, skaidroja Ģirts Stinkulis: «Līča šajā krastā ir samērā maz smilšaino nogulumu, jo ģeoloģiskā vēsture pēdējos mazpadsmit tūkstošus gadu te ir bijusi tāda, kāda bijusi. Te daļa no smalkā materiāla ir nonākusi pa krasta nogāzi augšā pārāk augstu, bet lielākā daļa aizplūdusi pārāk zemu. Viļņi no šejienes smalko materiālu transportē projām vai nu uz Rīgas līča virsotni, vai uz Igauniju. Kad nu lielajiem viļņiem nav smilšu, ko dzenāt turpu šurpu, tie noskalo pamatkrastu. Un nu te ir vien neliela pludmale un dziļākā zemūdens nogāzē tikai akmeņi.»

IEINTERESĒTIE. Vairāk nekā 150 dalībnieku uzsāk 7 kilometrus garu pārgājienu jūras krastā, lai te apskatītu liecības gan par 390 miljonu gadu seniem, gan jaunākiem notikumiem. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru