Sēļu muižas muzikanti ziņģēs Viļānos

- 12.Februāris, 2016
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Viļānu kultūras namā sestdienas pēcpusdienā notiks XIV Ziņģētāju un stāstnieku vakars, aicinot dalībniekus un skatītājus vienoties kopīgās ziņģēs un stāstos par tēmu Katram prieki krājas….

Ziņģētāju un stāstnieku vakara tradīcija turpinās jau 14 gadus pēc kārtas, kad februāra otrajā sestdienā gandrīz 200 dalībnieki no dažādām Latvijas vietām pulcējas kopā un izdzied no paaudzes paaudzē mantotas vismaz 50 gadus vecas ziņģes. Nu jau vairākus gadus dalībnieki meklē un atrod ziņģes un stāstus atbilstoši gada izvēlētajai tēmai. Šī gada tematika ir Katram prieki krājas…, kas sola lustīgu vakaru un jestrus dančus līdz pirmajiem gaiļiem.

Lai gan katru gadu ceram sagaidīt kuplāku stāstnieku pulku, tomēr priecē fakts, ka ikreiz varam iepazīt jaunus stāstniekus. Šogad pieteikušās trīs stāstnieces — Biruta Blaua (Koknese), Agita Lapsa (Valmiera) un Ženija Čudare (Verēmu pag.), kuras noteikti pārsteigs ar nopietni nenopietniem atgadījumiem no dzīves.

Ziņģētāju pulkā šogad īpašie viesi būs grupa Heino Tartes un draugi no Pelvas Igaunijā un 17 kolektīvi no dažādām Latvijas vietām: kapela Sābri (Salnava, Kārsavas nov.), kapela Sovejī (Dekšāres), folkloras kopa Isnauda (Ludzas nov.), vīru kopa Kūzuls (Dekšāres), vokālais ansamblis Sudaruški (Viļāni), kapela Malnavas muzikanti, šlāgeransamblis Labākie gadi (Mārciena), folkloras kopa Kolnasāta (Sakstagala pag.), tautas mūzikas kopa Sēļu muižas muzikanti (Mazsalacas nov.), Viļānu KN senioru ansamblis, folkloras kopa Urgas (Koknese), folkloras kopa Viļōnīši, kapela Bumburneicys (Viļāni), Lizuma lauku kapela, folkloras kopa Zeiļa (Ozolaine, Rēzeknes nov.), LU folkloras kopa Dandari (Rīga), Barkavas folkloras kopa Madava.

Vakara gaita noteiksim arī šī gada pašus labākos stāstniekus un ziņģētājus, arī paši dalībnieki vērtēs cits citu. Paredzēta dalībnieku savstarpējā vērtējumā vislabāko apbalvošana, skatītāju simpātiju ieguvēji, kā arī organizatoru un sponsoru favorīti.

Ziņģētāju un stāstnieku vakara  mērķis ir popularizēt mūsdienu folkloru kā sabiedrības kultūras sastāvdaļu, veicināt tautas tradīciju saglabāšanu un pārmantojamību, kā arī nodrošināt izglītošanas un pieredzes apmaiņas procesu starp Latvijas novadu un ārvalstu ziņģētājiem un stāstniekiem. Pirmo reizi ziņģētāju vakars notika 2003. gadā Madonas rajona Barkavā.

Pagājušā gada tēma bija Satikšanās un patikšanās, 2014. gadā — Krogus dziesmas un stāsti, 2013. gadā — Ģimenes godi, 2012. gadā — Dziedāsim to skaisto ziņģi un stāstīsim to labāko stāstu, 2011. gadā — Dziedāsim to riņķa dziesmu…

2016. gadā Ziņģētāju un stāstnieku vakaru finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Viļānu novada dome, Viļānu kultūras nams, Gunāra Igauņa mūzikas instrumentu darbnīca Baltharmonia, Tautas muzikantu biedrība un tās sadarbības partneri.

SĒĻU MUIŽAS MUZIKANTI, uzstājoties Mazsalacas novada darbinieku ballē. Par jaundibinātās tautas mūzikas kopas vadītāju kopš pirmās tikšanās pagājušā gada decembrī kļuvusi Tautas muzikantu biedrības valdes priekšsēdētāja Iveta Dukaļska. Foto no Ināras Blūmas arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru