Rūjienas kultūras nama teritorijas labiekārtojumam – Latvijas Ainavu arhitektūras balva

- 17.Septembris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

2019. gada 13. septembrī pirmo reizi tika pasniegtas Latvijas Ainavu arhitektūras balvas nominācijās ĀRTELPA, PERSONĪBAS un PROCESI.

«Labdien, man sirdī vienmēr mīļie un tuvie rūjienieši!

Paldies jums, ka noticējāt – man un manai «ALPS» komandai! Paldies, ka ļāvāt darīt, un mēs to izdarījām kopā, paldies par to, ka jums rūp Rūjiena, ka jums rūp ainava, arī tās un pilsētas nākotne un pilsētas iedzīvotāju labklājība. Jūs man vienmēr esat sirdī tuvi, mīļi, un Kultūras nama projekts man un manai komandai ir ļoti īpašs vēl joprojām – tāpēc arī to ieteicu balvai. Un vēl lielāks prieks un patīkams pārsteigums bija par to, ka to pamanīja arī starptautiskā žūrija, kas vairāk nekā 80 darbu konkurencē izvēlējās apbalvot arī jūs. Vēlreiz liels jums paldies, un ceru, ka labus darbus vēl kādreiz kopā paveiksim!»

Ilze Rukšāne,

ainavu darbnīcas «ALPS» arhitekte,

LAABA rīcības grupas dalībniece

 

Šāda sirsnīga e-pasta vēstulīte šajās dienās ir iepriecinājusi Rūjienas novada domes darbiniekus. Saņemot nekustamā īpašuma nodaļas vadītāja Daira Lāča atļauju, to izvēlējāmies nopublicēt «Liesmā» kā nelielu ievadu arhitektes Ilzes Rukšānes medijiem izplatītajā informācijā par Latvijas Ainavu arhitektūras balvas 2019 apbalvošanas ceremoniju.

 

Pateicība par mūža ieguldījumu un «Dižbalva»

Ceremoniju ar uzrunām atklāja Saeimas priekšsēdētājas biedre Dagmāra Beitnere-Le Galla, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce un kultūras ministrs Nauris Puntulis. Visi savās uzrunās uzsvēra ārtelpas kvalitātes nozīmību veselas sabiedrības un vides veidošanā.

Ceremonijas sākumā valsts augstākās amatpersonas pasniedza balvas par mūža ieguldījumu – Gundegai Linārei, Aijai Mellumai, Silvijai Rubenei un Imantam un Laumai Lancmaņiem.

Pirmās Latvijas Ainavu arhitektūras balvas «Dižbalvu» starptautiskas žūrijas vērtējumā piešķīra kategorijai «Ilgtspējīga ārtelpa» – Bulvāru lokam – Rīgas kanālmalas apstādījumiem, kuru izveide uzsākta jau 1856. gadā pēc pilsētas aizsargmūru nojaukšanas un kuru attīstību ilgus gadus vadījis izcilais Georgs Kūfalts, jaunāko rekonstrukcijas projektu izstrādāja ainavu arhitekte Gundega Lināre. Pašlaik tos apsaimnieko pašvaldības SIA «Rīgas meži» nodaļa «Rīgas dārzi un parki».

«Starp visiem pieteikumiem bija viens, kas izcēlās īpaši. Mūsuprāt, tas patiešām ir starptautiskas izcilības piemērs. Šis projekts parāda: kad dažādas profesijas strādā roku rokā, kopīgi var radīt lieliskas lietas. Šis projekts svarīgs ne tikai Rīgai un Latvijai, bet arī visai Eiropai un pat pasaulei. Tas ir augstas raudzes piemērs, un žūrijas lēmums par to bija vienbalsīgs. Tādēļ «Dižbalvu» mēs piešķiram Kanālmalas apstādījumiem – Rīgas Bulvāru lokam – zaļajam koridoram,» skaidroja starptautiskās žūrijas vadītājs, Starptautiskās Ainavu arhitektu federācijas prezidents Džeimss Heiters (James Hayter) no Austrālijas.

Tāpat starptautiskā žūrija izvēlējās balvas laureātus – par galveno kritēriju izvirzot izcilību dažādās kategorijās.

Nominācijā «Projekti» apbalvoti seši projekti piecās kategorijās.

Kategorijā «Ar ēkām saistīta publiskā ārtelpa» apbalvoti divi projekti:

* Viesnīcas AC Hotel Riga skvērs, kura autori ir SIA «Zala Landscape Architecture», SIA «Arhis arhitekti» un SIA «Elmāra Daniševska birojs»;

* Rūjienas kultūras nama teritorijas labiekārtojums, kura autori ir ainavu darbnīca «ALPS».

Kategorijā «Ar ēku nesaistīta publiskā ārtelpa» – Jūras parks Saulkrastos, kura autors ir arhitektu birojs «Substance» arhitekta Arņa Dimiņa vadībā.

Kategorijā «Ārtelpa ar sociāli nozīmīgu raksturu» balvu saņēma ainavu darbnīca «ALPS» par projektu «Apstādījumi Krišjāņa Barona ielas posmā no Aspazijas bulvāra līdz Brīvības ielai».

Kategorijā «Inženierbūvju dizains» – projekts «Gaujas ielas Ādažos pārbūve», kura pasūtītājs ir Ādažu novada dome un projekta koncepcijas un tehniskā projekta autoru komanda – SIA «Toma Kokina birojs», SIA «Ie.La inženieri», SIA «BM-projekts».

Kategorijā «Vides dizains» – arhitekta Didža Jaunzema veidotais objekts «Gājēju ceļš un skatu terase Atpūtas parkā Valmierā».

Nominācijā «Procesi» balvas saņēma pieci procesi četrās kategorijās.

Kategorijā «Labas pārvaldības projekti» balvu saņēma Ventspils pilsētas pašvaldība.

Kategorijā «Publikācijas» balva piešķirta divām grāmatām – Aijas Mellumas «Kuldīga. Laiki, cilvēki, ainava» un Ilzes Māras Janelis veidotajai grāmatai «Latvijas muižu dārzi un parki».

Kategorijā «TV un radio raidījumi» – Latvijas Televīzijas raidījumam «Ielas garumā».

Kategorijā «Izstādes, festivāli» – izstāde «Sarkandaugava – Dārzs» Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā. Kuratori – biedrība «Domu zīme» Kristīne Želve un Ieva Stūre sadarbībā ar ainavu darbnīcas «ALPS» Ilzi Rukšāni ar komandu.

Par balvu

Balva ir Latvijas ainavu arhitektūras profesionāļu labāko sasniegumu skate, kura tiek veidota kā laikmetīgs, nozares daudzveidībai atvērts pasākumu kopums. Balvas virsuzdevums – veicināt izpratni par ārtelpu kā nacionālās kultūrtelpas neatņemamu un neaizstājamu sastāvdaļu, kā sociāli, ekoloģiski un ekonomiski nozīmīgu cilvēku koprades produktu. LAABA visās nominācijās bija iesniegts 81 pieteikums.

Nacionālā žūrija trīs mēnešu laikā izvērtēja pieteikumus, apmeklējot ārtelpas, novērtējot tās klātienē un tiekoties ar projektu autoriem un atbildīgajām personām. Nacionālās žūrijas dalībnieki izvirzīja laureātu pretendentus – 38 ārtelpas, kā arī 22 procesus un personības, kas tika tālāk nodoti starptautiskās žūrijas vērtējumam.

Starptautiskā žūrija no 11. līdz 13. septembrim vērtēja Nacionālās žūrijas izvirzītos laureātus un no tiem izvēlējās balvas laureātus un piešķīra «Dižbalvu». Katrā darbā tika izceltas dažādas kvalitātes saskaņā ar darbu kategorijām, bet uz visiem tika attiecinātas trīs galvenās kvalitātes – IDEJA, MEISTARĪBA, REZULTĀTS, kuras ir izcilu ainavu arhitektūras darbu pamatā.

BALVAS LAUREĀTI. Rūjienas kultūras nama teritorijas jaunais, mūsdienīgais labiekārtojums garāmgājēju skatus piesaista un priecē visos gadalaikos. Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru