Rūjienā godā ceļ kartupeli

- 2.Oktobris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Rūjienas amatnieku biedrībai «Rūzele» un novada Tautskolai ir skaista tradīcija – katru gadu, Miķeļdienu gaidot, Pagalma svētkos godināt kaut ko novadam raksturīgu. Cieņa jau parādīta liniem, āboliem, ķirbjiem. Nu bija pienākusi kārta godā celt kartupeli.

Pasākumu Tautskolas pagalmā skolas vadītāja Gita Zariņa iesāka ar ieskatu kartupeļa vēsturē un tā tālajā atzīšanas ceļā no kartupeļu dzimtenes Dienvidamerikas līdz pat mūsu galdam. Latvijas reģionos par otro maizi saukto kartupeli dēvē arī par rāceni, karpeli, tupeni, guļbu, buļbu, pimpuli, pampāli, tupeli, kartupu, topuli, ķāpuli, bulli, buliku un vēl citos neparastos vārdos.

Lai šovasar kartupeļi izaugtu Rūjienas novadā un pēcāk nonāktu ne tikai to audzētāju ģimenes maltītēs, bet arī lepni gozētos Tautskolas pagalmā, pavasarī Rūjienas tūrisma informācijas centrā un dažādos pasākumos ikvienam bija pieejami triju kartupeļu šķirņu ‘Imanta’, ‘Prelma’ un ‘Magdalēna’ sēklas bumbuļi – katrā maisiņā pa trim.

Pašiem savs kartupeļu projekts

Tautskolas pagalmā koši un pamanāmi, kā mazi jāņtārpiņi saradās arī daļa no Rūjienas novada pirmsskolas izglītības iestādes «Vārpiņa» audzēkņiem projektu koordinatores Lidijas Budahas vadībā. Izrādās, ka arī viņiem ir kas sakāms par kartupeļiem. Lūk, Lidijas kundzes skaidrojums:

«Tā kā Latvijā arvien aktuālāka ir kompetenču pieeja izglītībā, tad arī pirmsskolas iestāde «Vārpiņa» ir iesaistījusies starptautiskā astoņu dalībvalstu trīsgadīgā Erasmus projektā. Lai paplašinātu mūsu pedagogu redzesloku un zināšanas, ik pa laikam braucam uz kādu no projekta valstīm ne tikai pēc pieredzes, bet tur arī prezentējam savu tēmu. Piemēram, pašlaik dienaskārtībā ir Turcija un tēma: zinātne un matemātika. Esam strādājuši arī pie tēmām: māksla un vide, drāma un mūzika, vēsture. Ir tik neierasti vērot, kā katra no projektā iesaistītajām valstīm šīs tēmas izprot, sagatavo un pasniedz. Martā Bulgārijā tiksimies par tēmu: literatūra un valoda. Katra no tēmām prasa padziļinātu izpēti no visiem pieejamiem avotiem. Cītīgi strādājam un izglītojamies, lai izglītotu mums uzticētos bērnus. Un tad... kā var netracināt Izglītības un zinātnes ministrijas nekompetentie spriedelējumi par pirmsskolas iestāžu lomu! Ārvalstīs dzirdam pretējo: visnopietnākie ieguldījumi nepieciešami tieši pirmsskolā, jo tas ir pamats, ar ko sākas cilvēks. Izglītības ministrijas speciālistus derētu uz nedēļu nodarbināt «Vārpiņā», lai redz, cik daudz te ir tikai pieskatīšanas un cik izglītojošais darbs.

KĀ VIENMĒR – JESTRI! Tieši tā Tautskolas pagalmā iepretī godā celtiem kartupeļiem muzicēja kapela «Rūvenas aure» Valda Meijera vadībā. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru