Rencēnmuiža: jaunas ēras sākums

16.Septembris, 2013
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Savulaik šis pamatīgais un saimnieciski daudzpusīgais muižas komplekss bijis viens no lielākajiem Vidzemē. Rencēnmuižas ziedu laikos tai piederēja vairāk nekā 10 tūkstoši hektāru zemes, vēl 20. gadsimta sākumā muižas centrālajā pudurī bija kādas 50 dažādas nozīmes ēkas.

Attēlā:

GATAVS NOPIETNAM IZAICINĀJUMAM. Latvijā pazīstamais acu ārsts Fēlikss Lūkins gadus desmitiem pamestajam un nolaistajam Rencēnmuižas kompleksam nolēmis pamazām atdot gan kādreizējo lepno skatu, gan arī mēģināt šeit attīstīt Latvijai tradicionālo lauksaimniecību un vietējo ražošanu.

Īso Rencēnmuižas vēstures kursu, ieskaitot  divus pēdējos gadu desmitus nu jau atjaunotās Latvijas Republikas laikā, savā vēstulē izklāsta bijusī šīs vietas iedzīvotāja Mirdza Belogrūdova.

«No 1842. gada, kad to ieguva dzimtas īpašumā baroni Krīgsmaņi, Rencēnmuiža ieguvusi racionāli iekārtotas muižas teritorijas kopainu, ieskautu ar svešzemju stādītu krūmu un koku ainavu parkiem un izveidotu, sakārtotu lauku muižas saimniecību, kurā kā brīnums vēl šodien, 21. gadsimtā, ir saglabājies grandiozs muižas komplekss Ziemeļvidzemē.

DAŽĀDĀ KONDĪCIJĀ. No laukakmens mūra celtais Rencēnmuižas (centrā) spirta brūzis turas stingri joprojām, bet (pa labi) no kalpu mājas un staļļiem laikazobs atstājis vien sienas.

ATDZIMST DĪĶU KOMPLEKSS. Rencēnmuižas ainavā sava vieta arī veselai dīķu kaskādei, kuras viens gals šovasar jau pilnībā iztīrīts un atjaunots.

JAUNĀKAIS PIRKUMS. Samērā labi saglabājusies arī Rencēnmuižas pienotavas ēka, kuru izsolē Fēlikss Lūkins iegādājās tikai šovasar.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru