Putnu miljoni, kuri vairs nelidos

- 1.Februāris, 2023
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Izzūd sētnieku palīgi – zvirbuļi

Katrs putnu vērotājs vai tikai dabas draugs var justies tikpat kā apbalvots, ja viņam kaut reizi vasarā būs izdevies ieraudzīt zaļo vārnu, kuras manā bērnībā, no skolas mājās nākot (pirms vairāk nekā 70 gadiem), varēju skatīt vai katrā 21. telefona stabā (interesanti, ka tām apkārtnes un iespējamā barošanās subjekta saskatīšanai nevis elektrības, bet tieši telefona stabi šķita tīkamāki). 

Nu šo izteiksmīgi zaļgani brūnām spalvām rotāto putnu Latvijā ir palicis gauži maz un ne jau tādēļ, ka laukos arī telefona stabu tikpat kā vairs neredz. 

Iepriecināts var justies arī jebkurš tūrists vai nomaļākā mežā pastaigā gājušais, ja viņam ir izdevies pamanīt nu jau arī pietiekami reto mūspuses lielo putnu – melno stārķi, kuru skaits pēdējos gados arī samazinājies vismaz par trešdaļu.

Tikmēr pilsētu drūzmā mazāku ievērību pievēršam, ka vairs te tikpat kā nemanām sētnieku kādreizējos tik čaklos palīgus – zvirbuļu barus. Daži teic, ka zvirbuļiem pilsētā vairs neesot, ar ko baroties, jo sen te laucinieki ar saviem zirdziņiem nebraucot. Bet reāli zvirbuļu izzušanai ir daudz nopietnāki iemesli – ķimikālijas, it sevišķi pilsētās ar sāli ziemā piekaisītās un arī vasarā sālījumu kaut kādā veidā vēl glabājošās ielas.

DIVI ARĪ JAU IR DAUDZ. Kad bariņos zvirbuļus vairs tikpat kā neredz.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru