Plašais skolu piedāvājums

- 13.Marts, 2019
Izglītība
Laikrakstā

Jānis Savielis pieņēmis visai netradicionālu lēmumu, kas arī viņa ģimenē sākotnēji izraisījis pretestību, – sūtīt savus bērnus Valmieras 2. vidusskolā.

Pēdējos divus gadus ģimene dzīvo Latvijā, bērni praktiski ir uzauguši ārzemēs un latviešu valodu zināja tik, cik vecāki mājās ar viņiem sarunājās. Savieļu ģimene astoņus gadus dzīvojusi Norvēģijā un vienu gadu Spānijā pirms atgriešanās Latvijā. Bērni pirmo mācību gada pusi mācījās Burtnieku novada skolā un otru – Smiltenē. «Tad viņi ar latviešu valodu sāka saskarties daudz plašākā mērogā, bija daudz nezināmu vārdu. Faktiski rakstīt viņi nemācēja, jo nekad to nebija darījuši. Lasīt viņi mācēja, to mēs darījām, bet vārdu krājums bija limitēts,» bērnu pirmās skolas gaitas Latvijas izglītības sistēmā atceras tētis Jānis Savielis. Tomēr ceļi tāpat ikdienā veduši uz Valmieru – bērnu hokeja treniņi, tāpat saistošas likušās arī plašās ārpusskolas nodarbību iespējas, lai bērni varētu lietderīgi piepildīt savu brīvo laiku.

«Nolēmām, ka varētu pārcelties uz Valmieru, lai ietaupītu laika ziņā. Arī bērniem bija daudz brīvā laika, tas viņiem ļautu apmeklēt džudo vai bibliotēku, citādi laukos, it sevišķi ziemas periodā, nav ko darīt. Opis vai ome sēž pie televizora, tad bērni arī. Paši televizoru jau pirms sešiem gadiem izmetām. Mums tā liekas bezjēdzīga laika pavadīšana, bet maniem vecākiem tā ir kā tradīcija – visu laiku tas iet fonā,» iemeslus, kas mudinājuši no pagaidu mājvietas pie vecākiem pārvākties uz pilsētu, skaidro Jānis.

Ko lai izvēlas?

«Nezinājām, kuru skolu izvēlēties. Norvēģijā bērni uz skolu aizgāja bez valodas zināšanām – puika uz skolu, meita uz bērnudārzu, un valodu viņi apguva pusgada laikā, pēc gada viņi komunicēja sarunvalodas līmenī. Mums pašiem par to bija liels gandarījums. Pirms trīs gadiem, kad pārcēlāmies uz Spāniju, tur bija pieejamas norvēģu, angļu un vēl kādas skolas, bet nolēmām viņus sūtīt spāņu skolā, kaut nebija valodas zināšanu. Vienu mēnesi bija sagatavošanās stundas, kuru laikā viņi mēģināja apgūt pamata lietas spāņu valodā,» dalās Jānis. Pēc kāda laika bērni to pārvaldījuši pietiekami labi, lai varētu sazināties ar pārējiem skolēniem, un tas arī Jāni mudinājis par labu lēmumam starp Valmieras pilsētā esošajām izglītības iestādēm izvēlēties 2. vidusskolu, kur mācības notiek bilingvāli.

VECĀKI IESAISTĀS skolas dzīvē: Jānis Savielis (no labās) kopā ar meitu Enniju, dēlu Ralfu un viņu mammu Lieni Annu Zembergu piedalās Masļeņicā Valmieras 2. vidusskolas pagalmā. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru