Pirms likt auto ziemas guļā

29.Novembris, 2018
Ekonomika
Laikrakstā

Šonedēļ jau pa īstam izjūtam ziemas zobus! Sals pa nakti aizvelk automašīnām logu stiklus, laiks meklēt kādu speciālo ķīmiju aerosola veidā vai pierastāko mehānisko šrubi, lai redzētu, kas ārpusē notiek. Protams, arī žēlīgāks akumulators tagad piedzīvos patiesības piecminūti...

Tuvojoties 1. decembrim, autovadītāji steidz nomainīt automašīnas riepas – no vasarai paredzētajām uz ziemenēm. Taču joprojām spēkā arī alternatīva – ir arī tādi transportlīdzekļi, kas tiek novietoti ilgstošai stāvēšanai garāžās un stāvvietās. Jo ziemas apstākļos to īpašnieki ar auto pārvietoties neplāno. Gjensidige Latvija Transportlīdzekļu atlīdzības grupas vadītājs Dāvids Lēvalds aicina autovadītājus pievērst uzmanību būtiskiem padomiem, kas jāņem vērā, novietojot automašīnu ilgstošai stāvēšanai. Vismaz piecos vērts ielūkoties.

Automašīnu vajag kārtīgi notīrīt

Svarīgi ir pirms auto noglabāšanas iztīrīt tā salonu un virsbūvi. Vispirms atbrīvo automašīnu no visām mantām, kas atrodas tās salonā, un pārliecinies, ka tajā nav palicis nekas, kas varētu sabojāties, piemēram, ēdiens, ziedi un citas lietas. Salonam pirms ziemas guļas ieteicams veikt ķīmisko tīrīšanu, lai izvairītos no nepatīkamiem aromātiem. Virsbūve ir rūpīgi jānomazgā, jānožāvē un jāpārklāj ar vasku. Gadījumā, ja auto tiek novietots garāžā vai kādā citā noliktavā, ieteicams padomāt, kā automašīnu pasargāt no dažādiem viesiem, piemēram, pelēm, kas mēdz iekļūt automašīnā un atstāt nevēlamas pēdas.

Riepas

Pirmkārt, vēlams pārliecināties, ka auto riepās ir nepieciešamais gaisa spiediens. Ja kāda no riepām spiedienu zaudē ātrāk – laikus to nomainīt. Otrkārt, nepieciešams nodrošināties pret auto izkustēšanos, ja automašīna atradīsies slīpumā. To var izdarīt, paliekot zem riepas vienkāršu koka klucīti, dēļa galu vai ķieģeli. Pilnīgai drošībai auto var novietot uz domkrata, pilnībā atbrīvojot riepas no spiediena. Ja pašam nav nepieciešamo instrumentu, lai to droši izdarītu, ieteicams vērsties pie speciālistiem.

Atbilstošu šķidrumu uzpilde

Kamēr auto atrodas dīkstāvē, vēlams ir izmantot degvielas stabilizatoru. To nepieciešams ieliet bākā pirms pēdējās degvielas uzpildes, lai novietotu auto ilgstošā uzglabāšanā. Degvielas stabilizatori pasargā degvielu no oksidācijas, dzinēju no korozijas, kā arī neļauj veidoties sveķiem degvielas sistēmās. Tāpat ir ieteicams nomainīt automašīnai eļļu un tās filtrus, kā arī pārbaudīt visu citu auto šķidrumu līmeņus. Automašīnas bateriju (akumulatoru) ieteicams izņemt no automašīnas un uzglabāt istabas temperatūrā, jo aukstumā tā var sasalt un ieplaisāt.

Auto pārvalks

Gadījumos, ja auto tiek uzglabāts ārā, ir vērts investēt kvalitatīvā un ūdensnecaurlaidīgā pārvalkā. Tam ir jābūt stingri piestiprinātam, lai vējš to neaizpūstu, un veidotam no elpojoša materiāla, lai zem pārvalka nekrātos mitrums. Ja auto ir plānots uzglabāt iekštelpās, tad var izvēlēties vienkāršāku pārvalku, kas pasargās auto no putekļiem un netīrumiem. Pirms tā uzlikšanas neaizmirstiet noņemt automašīnas radio antenu, ja tas nepieciešams.

OCTA ziemā

Ja autovadītājs ir pilnīgi pārliecināts, ka viņa auto netiks izmantots ceļu satiksmē un vajadzība pēc tā neradīsies, tad uz periodu, kad auto atradīsies dīkstāvē, OCTA iespējams neiegādāties. Taču situācijas ir dažādas, ne visu dzīvē var paredzēt, tādēļ gadījumā, ja auto īpašnieks nav pilnīgi pārliecināts par automašīnas nepieciešamību ziemā, tad ieteicams tomēr pagarināt OCTA arī uz ziemas periodu.

Derīgas lietas. Tiesa, visai maz zinu tādus gadījumus, kad man zināmi auto īpašnieki savus spēkratus nav kustinājuši ārā no garāžas, taču tādi precedenti noteikti ir. Tāpēc – darīsim visu atbilstoši ieteiktajām receptēm!

Foto no Gjensidige Latvija arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru