Personīgā dzīve uz teātra vēstures fona

- 17.Decembris, 2013
Valmierietis
Laikrakstā

Decembris ir Valmieras drāmas teātra 90. jubilejas mēnesis, kad gribot negribot vairāk jādomā par vēsturi, jāmēģina saskatīt likumsakarības, zīmes un pēctecību. Sagadīšanās vai ne, bet šajā laikā pagājuši arī psihologiem zināmie septiņi gadi, kopš direktores amatā ir EVITA SNIEDZE. Septiņi, astoņi gadi esot noteikts personības attīstības posms, pēc kura cilvēki nereti nolemj kaut ko savā dzīvē mainīt. Par to arī būs šī saruna — par dzīvi, kurai fonā visu laiku ir teātris.

Daudziem laikam ar Valmieras teātra gadiem ir neliels juceklis. Kā īsti mēs nonācām līdz 90. jubilejai 2013. gadā?

Padomju laikos pieņēma, ka profesionāls teātris Valmierā dibināts 1919. gadā. Šo datumu mēs nemainījām paši uz savu galvu. Diskusijā savulaik piedalījās vēl Lilija Dzene. 1919. gadā teātris pastāvēja tikai trīs mēnešus, turklāt tas bija Valmierā ieviests teātris, padomju varas inspirēts pasākums, lai uzturētu iedzīvotājos možu garu. Tajā laikā tapa beļģu rakstnieka Emīla Verhārena luga Ausma, kas bija propagandas gabals, ko spēlēja visur — tāds pasūtījuma darbs. Tas, kas notika pēc četriem gadiem, 1923. gadā, kad Dombrovskis-Dumbrājs te savāca trupu un sāka regulāri iestudēt izrādes, bija pavisam kaut kas cits. Protams, ka aktieri sākumā nebija profesionāļi; bet daudziem no viņiem tas bija pamatdarbs, un pamazām viņi par tādiem kļuva. Teātra dzimšanas gads vispār ir tāds nedaudz nosacīts lielums — tikpat labi par tādu sākumu varētu uzskatīt 1905. gadu, kad te iestudēja Rūdolfs Blaumanis un spēlēja Dace Akmentiņa. Neapšaubāmi, ka tad profesionālisma bija vairāk!

Īsi sakot, konsultējoties ar teātra vēstures speciālistiem, mēs nolēmām, ka patieso pēctecību var skaitīt no 1923. gada, kad teātris vairs nav uz ilgāku laiku pārtraucis savu darbību. Tas ir pieņēmums, un to profesionalitāti jau mēs nevaram izmērīt. Bet šie cilvēki gribēja strādāt šajā pilsētā. Un pēc hronikas jaunajā grāmatā mēs redzam, ka pirmajā darba gadā tapa vairāk nekā 20 iestudējumu.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru