Pērn uz lauka slīkām, šogad — putekļu mākoņos

- 15.Augusts, 2018
Ekonomika
Laikrakstā

Kamēr Rūjienas novada Jeru pagasta «Kalntemekās», lauksaimniecības kooperatīvās sabiedrības «Daiva» graudu pieņemšanas, pirmapstrādes un uzglabāšanas bāzē, gaidām no steidzamiem Rūjienā darāmiem darbiem atgriežamies «Daivas» valdes priekšsēdētāju un direktoru ARNI ĶIBERU, kādas tik jaunās ražas kravas, saceļot pamatīgus putekļus, neredzam teritorijā uz svariem uzbraucot! Tur ir gan bioloģiski audzētās auzas, gan bioloģiski audzētie pelēkie zirņi, gan arī kaimiņu pagastā integrēti audzētie rudzi. Viss pieņemšanā notiek raiti, tādēļ autiņi dienas vidū rindā nestāv.

Kvalitāte – augstākā, iekūlumi — pusražas

Arnis Ķibers, uzsākot sarunu, salīdzina: «Par šo sezonu varu viennozīmīgi teikt, ka tā ir ievērojami atšķirīgāka nekā visas citas kopš 1992. gada šeit «Kalntemekās» piedzīvotās. Liekas, ka nu jau Latvijā laika apstākļu dēļ jūtamies kā Spānijā, Itālijā vai Grieķijā. Globālās izmaiņas noteikti turpmāk izdarīs savas korekcijas arī mūsu valsts lauksaimniecībā, tajā skaitā graudkopībā. Mums, plānojot rītdienu un savu tālāko attīstību, tas ir jāpieņem un ar to arī noteikti jārēķinās. Lauksaimniecībā, kā zināms, vienmēr ir pastāvējis risks, bet nu jau otro gadu pēc kārtas redzam, kas notiek: pērn ražas novākšanas laikā nepārtrauktos lietos slīkām nost, toties šogad negatīvu ietekmi uz ražu ir atstājis ieilgušais sausums un karstums.

Kooperatīvās sabiedrības «Daiva» biedru laukos šogad ražas novākšana sākās krietni agrāk, nekā pēdējos gados tas bija ierasts. Graudi ir sausi, tādēļ graudkopjiem šajā sezonā kaltes izmaksas būs ievērojami mazākas nekā pērn. Un tomēr kalti darbinām, jo kopumā graudi vēl nav tik gatavi un ideāli, lai tos atstātu bez pienācīgas pirmapstrādes. Mitrums graudos katrai kultūrai atšķirīgs, piemēram, auzām tas no lauka ir no 12 % līdz pat 20 %. Uzskatām, ka arī šādos laika apstākļos jebkurus graudus profilaksei vajag vismaz vienu reizi izlaist caur kalti, pie viena iztrenkājot tur arī  pa kādam kukainim un nezāļu piejaukumus samazinot, jo, kā zināms, nezāles daudz labāk no graudiem notīrās, ja tās ir pienācīgi izkaltušas. Tikai tā iegūstam tīrāku un kvalitatīvāku gala produkciju, kura ir derīga pārtikai. Priecē, ka līdz šim saņemtās jaunās ražas kvalitāte tik tiešām ir laba gan kviešiem, gan rudziem, varu pat apgalvot, ka tie atbilst augstākajiem pārtikas kvalitātes rādītājiem.

IEGUVUMS. Kooperatīvās sabiedrības «Daiva» vadītājs Arnis Ķibers, rādot šīs sezonas jaunumus:  2000 tonnu ietilpības graudu torni ( aiz muguras!) un 11 tonnu ietilpības lopbarības miltu torni ( pa kreisi!). Alekseja Koziņeca foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru