Par Zviedru laikiem – no zviedru puses

- 4.Februāris, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Ļoti interesantu dāvanu Valmieras muzejam ceturtdien pasniedza pērnā gada Goda valmierietis Juris Tārs. Tie ir divi biezi zviedru žurnālista Gunnara Veterberga (Gunnar Wetterberg) sarakstīti sējumi par savulaik cieši ar Valmieras, arī Cēsu un visas Vidzemes vēsturi saistīto Zviedrijas kancleru Akselu Uksenšernu (Kansler Axel Oxenstierna i sin tid) oriģinālvalodā.

Abas šīs grāmatas glabāsies Valmieras muzejā. Juris Tārs nodeva muzeja rīcībā arī zviedru puses dokumentālo liecību un preses publikāciju kopijas no Solnas un Valmieras sadarbības pirmsākumiem, tāds pats komplekts nonāks arī Valmieras integrētajā bibliotēkā un Vidzemes arhīvā, šādus kopojumus jau savos personīgajos arhīvos glabā divi toreizējie atslēgas cilvēki no Valmieras puses Juris Sleņģis un Oskars Spurdziņš.  Liesma bija klāt dāvinājuma pasniegšanas brīdī, lūk, nelieli dāvinātāja un dāvinājuma saņēmēju komentāri.  Juris Tārs: «Es no Zviedrijas Valmierā ierados 1990. gadā, lai piedāvātu pilsētai sadarbību un draudzību ar Solnas pilsētu Zviedrijā. Tā kā šī sadarbība pastāv jau 30 gadus, par ko pats pērnā gada novembrī saņēmu valmieriešu paldies – Goda valmierieša nosaukumu, tad kā pateicību par šo augsto manas darbības novērtējumu dāvinu Valmieras muzejam šos divus sējumus. Manuprāt, tie lieti noderēs vēstures dziļākas apzināšanas un pētīšanas nolūkam. Abas šīs grāmatas zviedru valodā ar savu saturu atsedz tā laika vēsturi no Zviedrijas skatu punkta, parāda toreizējā kanclera Aksela Uksenšernas lielo nozīmi Zviedrijas karaļvalsts iekšpolitikā un ārpolitikā, kad faktiski viņš bija galvenais valsts stratēģis un padomdevējs karalim Gustavam Ādolfam. Kaut kādā mērā informācija no šiem sējumiem ir kā vēsturisks papildinājums 2019. gadā iznākušajai Hermaņa Enzeliņa grāmatai Skati Valmieras pilsētas, draudzes un novada pagātnē, kur Zviedru laiki pieminēti no 66. līdz 83. lappusei.»

MIRKLI PIRMS DĀVINĀŠANAS. Pie muzeja ārdurvīm (no kreisās) Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa, Juris Tārs, Valmieras integrētās bibliotēkas galvenā bibliotekāre Lolita Dreimane un Valmieras muzeja vēsturnieks Alberts Rokpelnis. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru