Par zaļo domāšanu un dzīvošanu Valmierā

- 7.Novembris, 2018
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Laikā, kad pasaulei arvien vairāk virsū mācas tehniskā, nedabiskā dzīvošana un tās piedāvātās it kā vērtības, atgādināt par zaļu, videi draudzīgu dzīvošanu par daudz nav pat iespējams. Šādā aspektā vērtējams arī Valmieras integrētās bibliotēkas telpās iepriekšējā ceturtdienā notikušais vides forums «Dzīvojam zaļi 2018!», kuru pašvaldība organizēja sadarbībā ar Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pētniekiem.

Ekoskolu praktiskais devums

Pasākums cieši sasaucās ar pagājušajā nedēļā visā Latvijā ekoskolu organizētajām Rīcības dienām, kuru kopējā tēma bija «NĒ vienreizlietojamai plastmasai!». To laikā arī Valmierā dažādās vietās ekoskolu audzēkņi ar gudru izdomu un ieteikumiem centās pārliecināt, rosināt gan pašus skolēnus, gan visu sabiedrību mazāk lietot plastmasu vai pat no tās atteikties pavisam. Ar šai nedēļai sagatavotiem materiāliem un ieteikumiem viņi iepazīstināja arī vides foruma dalībniekus.

Vērotāju nedalītu uzmanību izpelnījās Zaļās skolas demonstrējumi, kā izgatavot vaska drāniņas, kas pārtikas produktu glabāšanā lieliski var aizstāt vienreiz lietojamu plastmasu. Uz kokvilnas auduma uzber nedaudz vaska, pārklāj to ar plānu papīru, tad gludina ar siltu gludekli. Kad gludinājums atdziest, papīru noņem, un videi draudzīgais saiņojamais materiāls ir gatavs. Zaļās skolas skolotāja Ieva Mangule iesaka tādā saiņot ne vien sviestmaizes, sieru, bet arī dārzeņus, augļus, pat garšvielas. Turklāt šādu vaskotu drānu vēsā ūdenī var mazgāt vai arī pēc laika atjaunot, uz tās uzklājot jaunu vaska kārtu. Cītīgākie vaskošanas vērotāji tādas drāniņas drīkstēja arī līdzi paņemt. Kāda sieva tūdaļ pavēstīja: «Nu varēšu vīram sviestmaizes dabiskā iesaiņojumā uz darbu līdzi dot!»

Zaļi domājošie no Valmieras 2. vidusskolas ir izzinājuši vairākus satraucošus faktus un skaitļus par plastmasas pāridarījumiem jau visas pasaules dabai. Tā okeānos vairākās vietās ir koncentrējušies peldoši atkritumi. 80% no tiem veido plastmasa un klāj tādu teritoriju, kurā ietilptu 153 Latvijas.

VAJAG VIEN ŠĶĒRES UN VEIKLUS PIRKSTUS. 2. vidusskolas meitenes gatavo iepirkumu maisiņus. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru