Par lingvistisko uzvedību un Valodas dienu

- 20.Oktobris, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Nepiekāpīgs, varbūt pat spītīgs ir Valsts prezidents Egils Levits. It sevišķi viņaprāt valstij tik būtiskā jomā kā latviešu valoda. Pats arī mēģinājis runās ne vienu vien jaunvārdu izmantot, viņš jau pagājušā gada 1. oktobrī Saeimai bija nosūtījis ierosinājumu noteikt 15. oktobri par Valsts valodas dienu.

Priekšlikumu viņš vēlējās iekļaut Saeimā jau pērn skatīt sāktajos likuma «Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām» grozījumos pirms tā otrā lasījuma. Kad nu deputāti gada laikā likumprojektu par svētkiem nebija izlēmuši, E. Levits atgādinājumu par latviešu valodas stiprināšanu acīmredzot uzskatīja par tik neatliekamu, ka ceturtdien, 15. oktobrī, Valsts valodas dienu tomēr jau spītīgi atzīmēja. Var pat teikt, šaurā lokā, kopā vien ar vairākiem valodniekiem, literātiem un pedagogiem nosvinēja Rīgas pilī rīkotajā diskusijā «Tēmturis – valsts valoda».

Tajā E. Levits vispirms akcentēja, ka valoda ir katras nacionālas valsts centrālais elements. Tāpēc Latvijā vienīgā valsts valoda ir latviešu valoda. Valsts valodas statuss tai bijis paredzēts jau 1922. gadā Satversmes II daļas projektā, taču kaut kādas nesaprašanās dēļ to nepieņēma. Pēc tam gan bija 1932. gada Noteikumi par valsts valodu. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas latviešu valodai valsts statusu atjaunoja 1989. gada Valodu likums. Taču tikai 1998. gada 15. oktobrī Saeima lēma Satversmes 4. pantu papildināts ar: «...valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda». Satversmē vēl ir papildinājums, ka tā ir vienīgā valsts valoda un līdz ar to arī viens no neaizskaramā Satversmes kodola elementiem.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
fans - 20.Oktobris, 2020 - 14:46

Liesmā pareiza latviešu valodas lietošana ir īpaši aktuāli. JUms, laikam nav redaktora? Kādā valodā raksta jaunās žurnālistes?

Čīkstulis - 20.Oktobris, 2020 - 21:18

In reply to by fans

Izskatā, ka Jums nav kur likt savu ''žulti''. Atrodiet cilvēkus, kam Jūsu "viedoklis" jeb "publiskā vemstīšanās" būtu svarīga.

Aivars Kārlis - 20.Oktobris, 2020 - 16:29

Pats Fans arī pat 3 teikumus nemāk uzrakstīt bez 4 klūdām. Bet jaunās žurnālistes raksta tādā valodā, kādā tik ļoti cildinātajā Vidzemes augstskolā ir mācītas. Reālajā darbā Liesmā nu daudz kas jāmācās no jauna un viņas arī cenšas. Lai izdodas!

Pievienot komentāru