Par lauksaimniekiem aktuālām lietām

- 13.Jūlijs, 2021
Ekonomika
Laikrakstā

Liesma piektdien bija klāt diskusijā kooperatīvā VAKS, kur savā Valmieras novada apciemojuma dienā ar lauksaimniekiem tikās zemkopības ministrs Kaspars Gerhards. Tika pārrunātas daudzas lietas, pieminot gan lielsaimniekus, kuri strādā ar vērienu un modernajām tehnoloģijām, gan nosacītos sīkzemniekus, kuri arī grib saglabāt savu vietu zem saules.

Tika runāts par jau pieejamajām un vēl tikai gaidāmajām lauksaimnieku atbalsta naudām no Eiropas Savienības, par konkurenci Latvijas tirgū starp lielajiem vietējiem lauksaimnieku kooperatīviem un lielu ārzemju lauksaimnieku kooperatīvu meitasuzņēmumiem Latvijā, vēlreiz pārspriests konflikts starp zaļajiem un lielajiem graudkopības uzņēmējiem, kurā līdz ar Zemkopības ministriju iesaistīta arī VARAM, tika izrunātas lauku ceļu attīstības problēmas, tika uzsaukts jauns Latvijas un Igaunijas zemnieku kopīgs projekts – piena ražotāju dibināts piena pārstrādes uzņēmums Igaunijas pilsētā Paidē, tika meklēti risinājumi plašākai ogu un augļu audzētāju kooperācijai, lai kopīgi risinātu produkcijas uzglabāšanas un pārstrādes jautājumus, tika runāts par vietējo sakņu un dārzeņu audzētāju labāku piekļuvi sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem... Te tikai divi īsi Rīgas ciemiņu monologi par dažām šīm aktuālajām tēmām.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards: «Mēs zinām, ka šis ir pārejas periods – 2021. un 2022. gads, par to lēmums tika pieņemts jau decembrī. Vecie noteikumi, jaunā nauda. Mēs varam būt gandarīti, ka mums tiešmaksājumiem ir par 25% vairāk naudas nekā iepriekšējā periodā, trešais lielākais pieaugums Eiropā. Protams, ir vesela virkne dažādu lietu, kas jādara, un ir šie jaunie noteikumi. Pēc ilgām un smagām diskusijām jau šķita, ka nebūs nekādu rezultātu, bet jūnija pēdējās dienās, Portugālei nododot savu Eiropas prezidentūru, tomēr tika panākta vienošanās starp Eiropas Parlamenta komisiju un Padomi. Tiek liktas uz papīra visas regulas, tie principi zināmā mērā ir daudz kas jauns. Gan uzturēšanas prasības, gan nepieciešamība novirzīt 25% no tiešmaksājumu naudas ekoloģiskiem jautājumiem, gan atsevišķs nodarbinātības bloks... Kā tas būs Latvijas variantā?

DIVATĀ NOSEDZA VISU LAUKUMU. Diskusijas laikā daudz informācijas teju diviem desmitiem klātesošo dažādu jomu laukos strādājošo uzņēmēju sniedza gan zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (no kreisās), gan viņa biroja vadītājs Jānis Eglīts.

Guntis Vīksna, teksts un foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru