Par godu LNB simtgadei

- 20.Septembris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Šogad Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) svin simto dzimšanas dienu. Tikai gadu jaunāka par Latvijas valsti, tā dibināta 1919. gada 29. augustā kā Latvijas Valsts bibliotēka. 1991. gads līdzās valsts neatkarībai sagaidīts ar jaunu nosaukumu – Latvijas Nacionālā bibliotēka, kas šodien lieliem burtiem rotā valsts galvenās grāmatu krātuves vismūsdienīgāko un augstāko virsotni – Gunāra Birkerta projektēto Gaismas pili.

Par bibliotēkas jubilejas gada vēstnesi izraudzīts pupuķis (Upupa epops) – krāšņs putns, kas sastopams arī Latvijā. Svētku materiālos redzamais putna zīmējums (1809) glabājas LNB Letonikas un Baltijas centra krājumā. Autors – Liepupes muižas Meku ģimenes ārsts Ernsts Vilhelms Drimpelmans (1760-1830).

Pagājušajā gadā Rencēnu 2. bibliotēka piedalījās LNB un Latvijas simtgades projektā Neredzamā bibliotēka. Projekta ietvaros Lizdēnos īpaša uzmanība tiek pievērsta baltvācu baronam Haraldam Georgam fon Loudonam (1876-1959), viņa mantojumam un Lizdēnu muižas liktenim.

29. augustā Burtnieku novada bibliotekāres piedalījās LNB 100 gadu jubilejas svinībās. Viena no pasākuma daļām – izstādes Neredzamā bibliotēka atklāšana. Tā veltīta 14 vēsturiskām kolekcijām, kas veidojušas LNB krājuma pamatu.

Izstāde Neredzamā bibliotēka ir LNB vēsturisko kolekciju plašākas pētniecības rezultāts, kas kļuvusi iespējama, 2014. gadā bibliotēkas krājumam pirmo reizi nonākot vienuviet jaunuzceltajā Gaismas pilī. Grāmatas un citi dokumenti, kas simt gadus glabāti savrup dažādās krātuvēs un pat atsevišķās ēkās un šajā ziņā kā vienas vēsturiskas bibliotēkas kopums bijuši neredzami, tikai tagad pētniekiem atklāj savstarpējo saikni.

Tā kā izstādē aplūkotās vēsturiskās kolekcijas nākušas no dažādām Latvijas vietām, projektā īpaši nozīmīga bijusi sadarbība ar bibliotekāriem, muzeju darbiniekiem un vēstures entuziastiem reģionos. Arī izstādes norises laikā sadarbības partneri paši ar saviem stāstiem gaidīs viesus vēsturisko bibliotēku izcelsmes vietās, savukārt azartiskākajiem ceļotājiem sagatavota Neredzamās bibliotēkas slēpņošanas (angl. - geocaching) spēle. Informācija meklējama: www.lnb.lv/lv/izstade-neredzama-biblioteka

LNB svinībās piedalījās un uzrunas teica Valsts prezidents Egils Levits, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, LNB direktors Andris Vilks, pētniece, vēsturniece Kristīne Zaļuma. Vienlaikus ar izstādes atklāšanu notika arī Kristīnes Zaļumas grāmatas Neredzamā bibliotēka. Latvijas Nacionālās bibliotēkas 14 vēsturiskās kolekcijas atvēršanas svētki.

Paldies tika teikts bijušajai Rencēnu 2. bibliotēkas vadītājai Dainai Jēkabsonei, arī citiem bibliotekāriem, muzeju darbiniekiem un sadarbības partneriem, kas piedalījušies izstādes tapšanā.

LNB izstādē apskatāmas fotogrāfijas, barona Haralda fon Loudona privātās bibliotēkas grāmatu eksemplāri, kas mūsdienās glabājas LNB, un vēl citi eksponāti. Līdz šim tika uzskatīts, ka Lizdēnu muižas fotogrāfijas nav saglabājušās. Arī barona fotogrāfija bija zināma tikai viena – kurā kungs ir jau mūža novakarē. Izstādes tapšanas laikā tomēr ir izdevies iegūt gan muižas foto, gan barona jaunības dienu bildi, kas ir redzamas izstādē.

Izstādes ietvaros notiks vairākas lekcijas un sarunas. 2. oktobrī plkst. 18.00 – Fon Meiendorfu dzimtas bibliotēka Mazstraupes muižas pilī; Lizdēnu muižas Putnu karaļa mantojums. To vadīs LNB pētniece, vēsturniece Kristīne Zaļuma. Lekcijas un sarunas notiks LNB Draugu telpā.

Izstāde Neredzamā bibliotēka bez maksas apskatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā līdz nākamā gada martam.

GAISMAS PILĪ. Burtnieku novada bibliotekāres LNB simtgades pasākumā 29. augustā Rīgā.

Komentāri
Pievienot komentāru