Par dižošanos vai nedižošanos ar dižkokiem

- 18.Maijs, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Trešdien vērīgākie valmierieši Tērbatas un Dīvaliņa ielā, iespējams, pamanīja cilvēku grupiņu, kas ar mērāmo lenti rosās gar ielas malās augošajiem kokiem.

Kas šeit tika mērīts?

LĪGA BIEZIŅA, Valmieras pašvaldības speciāliste vides komunikācijā:

«Kā zināms, arī Valmierā nu jau vairākus gadus sadarbībā ar pašvaldību tiek realizēts projekts «Proti un dari», kura ietvaros jauniešiem 15 — 29 gadu vecumā, kuri nestrādā un nemācās, piedāvā dažādas aktivitātes, lai viņus iesaistītu jebkāda veida izglītībā vai darba tirgū. Pie mums šīs aktivitātes plāno un realizē Valmieras 2. vidusskolas struktūrvienībā vakara (maiņu) vidusskolā. Viņi izteica gatavību pamēģināt arī tādus darbus, kas pilsētā pašlaik pietiekami aktuāli un ir arī kas paliekošs.

Tā kā arī Valmieras pašvaldība ir nolēmusi atsaukties uz Dabas aizsardzības pārvaldes aicinājumu iesaistīties Latvijas simtgades aktivitātē «LV100 Dižošanās», apzinot dižkokus, un vēl jo vairāk tādēļ, ka «Gada koks 2018» šogad ir ozols, secinājām, ka šogad noteikti paveicams darbs ir pilsētā jau apzināto dižozolu apsekošana un arī potenciālo dižozolu fiksēšana.

Tad nu jauniešiem, kas iesaistījušies projektā «Proti un dari», piedāvājām šo apsekošanu sākt ar Tērbatas un Dīvaliņa ielas malās augošu visu ozolu mērīšanu. Vispirms izstāstīju, ka apkārtmērs jāfiksē 1,3 metru augstumā no zemes, ka ozols dižkoka statusu iegūst, ja šis apkārtmērs sasniedz 4 metrus. Pastāstīju arī nedaudz vairāk par to, kāda vērtība ir dižkoki, arī to, ka Valmierā šobrīd apzināti un oficiāli reģistrēti 37, starp kuriem četri tieši Tērbatas ielā.

Tad mērītāji ķērās pie darba. Katram no šo ielu malās augošajiem ozoliem tika dots numurs un reģistrēts apkārtmērs arī tad, ja koks vēl ne tuvu nebija dižkoka statusam. Dati noderēs nākotnē, kad pēc gadiem, veicot atkārtotu mērīšanu, varēsim secināt, cik labi pilsētas vidē jūtas un kādā ātrumā pieaug aleju ozoli.

TĒRBATAS IELĀ PIE RESNĀKĀ DIŽOZOLA. Mērījumus izdara projekta «Proti un dari» komanda — Elvis, Sanita, Ieva un Janīna. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru