Nu vērojams arī reti pamanāms putns

- 11.Maijs, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Jau, var pat teikt, gadiem esam raduši no gājputnu gaitām pārlidojušo dižāko putnu rosību savās ligzdās un jau pirmās tur perējumam sadētās olas skatīt Latvijas Dabas fonda (LDF) ligzdu tuvumā uzstādītajās tiešraides kamerās. 

Šāda putnu dzīves vērošana līdz šim bija nodrošināta no jūras ērgļu ligzdām Durbē un Slīterē, mazo ērgļu ligzdām Zemgalē, vistu vanagu ligzdas Rīgā, balto stārķu ligzdas Tukumā, melno stārķu ligzdas Siguldas pusē, melno kliju ligzdas Kurzemē un vēl citām mazāku ievērību nopelnījušu putnu ligzdām.

Pozēs arī vārdu no liellopiem ieguvušais

Taču šopavasar ir gluži jauns piedāvājums: kopš 27. aprīļa pēc vairākiem gadiem atkal ir atsākta tiešraide no lielā dumpja (Botaurus stellari) ligzdas Engures ezera niedrājā. Šī putna savdabīgo balsi – dobjo, it kā no lielas mucas atskanošu, tālu dzirdamo – rīta agrumā vai klusos vakaros pie niedrotiem ezeriem ir dzirdējis ne tikai vai katrs makšķernieks, bet arī jebkurš, kurš grib dabā ne tikai vērīgi, bet arī dzirdīgi ieklausīties. Šī putna skaļais sauciens riesta laikā ir dzirdams pat līdz 2 kilometru attālumā. Tieši īpatnējā sauciena dēļ, kas savā ziņā pat atgādina savvaļā palaista buļļa māvienu, lielais dumpis ir ieguvis arī savu zinātnisko nosaukumu, jo latīniskā vārda daļa taurus tulkojumā nav nekas cits kā vien «liellops».

NOSLĒPUMAINAIS ŪDEŅU BRIDĒJS. Tā, vērīgi izslējis galvu, reizēm soļo lielais dumpis. Foto no LDF


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru