Novads starp divām pilsētām

- 3.Aprīlis, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Starp divām ambiciozām pilsētām – Valmieru un Cēsīm – atrodas Priekuļu novads, kurā iepriekšējās teritoriālās reformas rezultātā apvienojušies četri pagasti – Liepas, Mārsnēnu, Priekuļu un Veselavas.

Pieļauju, ka, tāpat kā pilsētas daudzdzīvokļu mājās kaimiņš ar kaimiņu, pat ilgstoši it kā blakus dzīvojot, tā arī neiepazīstas, ne viens vien valmierietis, iespējams, nav painteresējies, kas notiek tikai dažus kilometrus aiz bijušā rajona robežas. Pašai arī bija liels atklājums, ka Liepas pagastā tik daudz dabas bagātību, līdz šim nebija nācies pastaigāt pa plašo Saules parku Priekuļos, apmeklēt Veselavas muižu, iepazīt Mārsnēnu seno vēsturi, un vēl, un vēl. Tāpēc «Liesma» devās uz Priekuļiem, kur satikāmies ar novada pašvaldības projektu vadītāju VINETU LAPSELI un tūrisma darba organizatori ELĪNU TILAKU, kuras pastāstīja, kādas pārmaiņas novadā piedzīvotas pēdējos gados.

Novada politika – pievērsties svarīgākajam

Lai gan pašvaldības budžets šis gadam vēl nav apstiprināts, ir skaidrs, ka attīstības vēlmes atkal pārsniedz iespējas, tāpēc jāvienojas, kam piešķirt prioritāti, ko atlikt uz vēlāku laiku. «Katram sava interese, un visi nekad nebūs apmierināti, tāpēc pašvaldība reizēm nonāk starp dzirnakmeņiem... Tomēr esam sapratuši, ka, ķeroties pie kāda projekta, tā īstenošanu vēlams nedalīt vairākos posmos. Labāk gadu pagaidīt nekā projektu stipri sadārdzināt, to sadalot. Konkrēts piemērs – rotaļu laukumam vispirms izbūvējām segumu, bet iekārtas likām tikai otrajā kārtā. Tā līdz šim esam darījuši, bet tas nav viegli, un var arī gadīties, ka nākamajā budžeta gadā līdzekļi projekta turpināšanai neatrodas. Ņemot vērā pieredzi, bērnudārzam Liepas pagastā nepieciešamo finansējumu pilnībā esam paredzējuši šī gada budžetā. Ceru, ka tas arī tiks apstiprināts,» pieredzē dalījās projektu vadītāja, turpinot stāstīt par paveikto un iecerēto.

Ļoti vērienīgs remonts pašlaik notiek Liepas bibliotēkā, darbi pabeigti Mārsnēnu Tautas namā, par Eiropas Savienības līdzekļiem Jāņmuižā izbūvēts rotaļu laukums, pagājušajā gadā pabeigta ārtelpas sakārtošana ar bruģēšanu, dobēm, apgaismojumu, atlikuši tikai daži nelieli darbiņi. Tiks labiekārtota apkārtne un izveidots auto stāvlaukums pie ēkas, kur pašlaik atrodas sociālais dienests. Atpērkot zemi, radās vieta arī stāvlaukumam pie Priekuļu kultūras nama. Liepas pagasta «Kalāčos», dzejnieka Eduarda Veidenbauma dzīvesvietā, jau izbūvēta lapene, bet ar šo vietu saistās vairākas citas idejas, piemēram, iesaistoties ģimenēm, izveidot Priekuļu novada recepšu grāmatiņu, nākamajām paaudzēm nododot šīs receptes kopā ar īpašiem stāstiem. Vairākas receptes jau savāktas. «No Kultūrkapitāla fonda tikko saņemts finansējums vēl vienas izstādes izveidošanai «Kalāčos», kur bez pastāvīgām ekspozīcijām atrodas arī liela kolekcija ar Vidzemes lādēm, katru gadu tur notiek arī gleznu izstādes. Jaunā izstāde būs atšķirīga – ar mūsdienīgu pasniegšanas veidu. Naudu gan mums nepiešķīra, bet izstāde noteikti būs – viss ir tapšanas stadijā, un plānots, ka jau maija vidū atklāsim, apskatei tā būs paredzēta līdz oktobrim. Šāda izstāde ļoti pieprasīta bijusi Tartu Igaunijā,» ieintriģē Vineta Lapsele. «Ar katru gadu pārtop Veselavas muiža, kurā atrodas arī pagasta pārvalde un Tautas nams. Taču, lai gan ieceres aizstāvēt esam braukuši uz Kultūras ministriju, tās diemžēl notiek tikai par pašvaldības līdzekļiem – laikam muiža pārāk labi uzturēta,» spriež projektu vadītāja.

PRIEKUĻU VIZĪTKARTE – Saules pulkstenis. Attēlā no labās novada pašvaldības projektu vadītāja Vineta Lapsele un tūrisma darba organizatore Elīna Tilaka. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru