Notikusi pirmā dakteru klaunu darbošanās tiešraidē

7.Aprīlis, 2020
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Kopš visās Latvijas slimnīcās ieviests karantīnas režīms, ir aizliegts apciemot pacientus. Taču bērni no tā neslimo mazāk. Lai mazie pacienti nepaliktu bez prieka, atbalsta un pozitīvas noskaņas, biedrība «Dr. Klauns» atrada risinājumu: dakteri klauni darbosies online vidē. 

1. aprīlī Vidzemes slimnīcas Bērnu slimību nodaļā notika pirmā dakteru klaunu darbošanās tiešraidē: dr. Tūta un dr. Čaukšs ar mazajiem pacientiem sazinājās attālināti, izmantojot planšeti. Ar to darboties palīdzēja nodaļas virsmāsa Iveta Bērziņa.

«Kabatklauns». Dakteru klaunu ikdienas darbs slimnīcās tiek veidots tiešā emocionālā kontaktā. Lai saglabātu šo saikni starp dakteri klaunu un bērnu, slimnīcu bērnu nodaļās tiek nogādātas planšetes (protams, ievērojot visas piesardzības un dezinfekcijas prasības), kuras saņems mazie pacienti, lai sazinātos un pavadītu laiku ar dakteriem klauniem. Šis būtu tas pats dakteru klaunu darbs – tikai online režīmā. Projekts tiek uzsākts bērnu nodaļās Valmierā un Rīgā, bet ar laiku arī citās Latvijas slimnīcās. Projektu atbalsta uzņēmums «BITE Latvija», nodrošinot ne tikai sakarus, bet arī planšetes. «Pašlaik vairāk nekā iepriekš mazajiem pacientiem un viņu vecākiem ir nepieciešams pozitīvs atbalsts, esot slimnīcā. Tāpēc esam pagodināti par draudzību ar biedrību «Dr. Klauns», kopā esam atraduši risinājumu tam, kā turpināt veikt tik ļoti svarīgo darbu un iepriecināt pacientus, pat neesot fiziski blakus, un mums bija prieks palīdzēt to tehniski nodrošināt,» norāda Kaspars Buls, «BITE Latvija» vadītājs.

Klauni tīmekļos. Dakteri klauni plāno arī tiešo ēteru un videoskeču sēriju Facebook un Instagram lapās. 

Videoskečus, ko var skatīties gan mazie, gan lielie, dakteri klauni ik nedēļu publicēs soctīklos – ar sev piemītošo klaunisko pašironiju viņi attēlos klaundzīvi izolācijā.  «Šodien mēs jūtam atbildību ne tikai par mazajiem pacientiem, bet par visas valsts emocionālo noskaņu, jo emocionālais atbalsts pašlaik ir tik ļoti nepieciešams mums visiem. Karantīnas un pašizolācijas laikā daudzi jūtas nomākti, un tas negatīvi ietekmē imunitāti,» saka biedrības «Dr. Klauns» vadītāja Marianna Milovska. 

«Mēs tikai nesen uzsākām mēģināt medicīnas klaunādi tiešraidē, taču noteikti to attīstīsim,» turpina Marianna. «Vecāki, kuriem bērni pašlaik atrodas slimnīcā, var droši sekot līdzi mūsu aktuālajai informācijai Facebook lapā un uzdot jautājumus, rakstot mums privāto ziņu.» 

Pastāv daudzi pētījumi, kas apstiprina, ka pozitīvs emocionālais fons labvēlīgi ietekmē imunitāti un ļauj ātrāk atveseļoties. Dakteru klaunu darbs veicina, piemēram, kortizola līmeņa samazināšanos, vienlaikus mazinot sāpes, tas ļauj ātrāk iedarboties medicīnas procedūrām, jo pazeminās stresa līmenis. Slimnīcas klaunāde visā pasaulē tiek uzlūkota kā terapijas veids. 

Ik gadu marts un aprīlis dakteriem klauniem ir pats karstākais darbošanās laiks – sākas plaša labdarības kampaņa un tiek gatavota zibakcija, kas notiek 1. aprīlī, tātad tieši Sarkanā Deguna dienā. Kampaņas laikā ikviens var nopirkt sarkano klauna degunu, tādā veidā ziedojot dakteriem klauniem, visi līdzekļi nonāk klaunu ikdienas darba atbalstam. Labdarības biedrība «Dr. Klauns» var darboties, pateicoties līdzcilvēku un uzņēmumu ziedojumiem. Šogad pavasara kampaņu nākas atcelt. Dakteri klauni ir pārliecināti: pašlaik atbalsts ir vairāk nepieciešams nevis viņiem, bet visiem pārējiem cilvēkiem. 

Biedrība «Dr. Klauns» kā sabiedriska labdarības organizācija darbojas kopš 2012. gada, un tās pārstāvji – 30 profesionāli medicīnas klauni – katru dienu dodas uz Bērnu Klīnisko universitātes slimnīcu un citām slimnīcām Latvijā, lai psiholoģiski palīdzētu bērniem, atvieglojot mazo pacientu ikdienu, kamēr tie uzturas slimnīcā. Dakteru klaunu projektu biedrība «Dr. Klauns» īsteno sadarbībā ar Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu un ar Izraēlas vēstniecības, Latvijā vadošā piena pārstrādes uzņēmuma «Food Union» un Pētera Avena labdarības fonda «Paaudze» atbalstu.

DAKTERIS KLAUNS TŪTA palīdz mazajiem slimnieciņiem tiešraidē. Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru