No vēža nav jābaidās, tas ir jāārstē

- 4.Februāris, 2022
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Šodien, 4. februārī, tiek atzīmēta Pasaules pretvēža diena, lai veicinātu sabiedrības izpratni un zināšanas par onkoloģiskajām saslimšanām, to savlaicīgu atklāšanu un ārstēšanās iespējām. Liesma uz sarunu uzaicināja Vidzemes slimnīcas onkoloģi-ķīmijterapeiti TIJU ZAĻKALNI.

Saslimstības rādītāji ar onkoloģiskajām saslimšanām Vidzemes reģionā ir tādi paši kā Latvijā.

Sievietes slimo: pirmajā vietā krūts audzējs, otrajā vietā zarnu audzējs un trešajā vietā dzemdes kakla audzējs. Vīrieši slimo: pirmajā vietā prostatas audzējs, otrajā vietā plaušu audzējs un trešajā vietā pēdējos gados ir kuņģa audzējs. Runājot par mirstības koeficientu, plaušu audzējs ir pirmajā vietā, pēc tam krūts audzējs un tad zarnu audzējs. 

Dzemdes kakla un krūts vēža pārbaudes veikšanai tiek nosūtītas uzaicinājuma vēstules, bet zarnu pārbaudes organizē ģimenes ārstu prakses. Regulāra vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir ļoti svarīga, jo pirmsvēža izmaiņas nerada sūdzības un tām nav simptomu. Profilaktiskās pārbaudes sniedz iespēju gūt pārliecību par veselības stāvokli, savukārt gadījumā, ja tiek atklāta slimība, uzsākt savlaicīgu ārstēšanu.

Uzaicinājuma vēstules tiek nosūtītas izlases kārtībā atbilstoši Iedzīvotāju reģistra datiem, bet tikai daļa no viņiem apmeklē ārstus un kontrolē savu veselības stāvokli, pārējie nerespektē uzaicinājumu, kaut arī šie izmeklējumi ir bez maksas – gan ginekologa apskate ar citoloģisko izmeklēšanu, gan mamogrāfija. 

TIJA ZAĻKALNE iesaka: jo savlaicīgāk iesi pie ārsta, jo agrīnāk tiks konstatēts process, un arī ārstēšanās būs veiksmīgāka. Foto no Vidzemes slimnīcas arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru